Volby na Ukrajině podle průzkumů vyhraje Zelenskyj. Na Porošenka má náskok 30 procent

Vítěz prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj si před druhým volebním kolem udržuje značný náskok před obhajujícím prezidentem Petrem Porošenkem. Vyplývá to z průzkumu ukrajinského Razumkovova centra, o němž ve čtvrtek informují kyjevská média. Předpokládaný volební zisk baviče Zelenského je oproti Porošenkově víc než dvojnásobný.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezidentský kandidát Volodymyr Zelenskyj | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Pro Zelenského, který vyhrál první kolo voleb se ziskem 30 procent hlasů, bude ve druhém kole 21. dubna hlasovat 49,3 procenta voličů, vyplývá z průzkumu. Pro Porošenka, který v prvním kole obsadil druhé místo s 16 procenty hlasů, bude ve druhém kole hlasovat 20,6 procenta voličů. Zhruba pětina Ukrajinců se pro svého kandidáta dosud nerozhodla.

Humor jako zlatý důl. Zelenskyj není jen komik, ale i zdatný byznysmen s byty na Krymu a v Toskánsku

Číst článek

Na favorita voleb pasovali Zelenského i ukrajinští bookmakeři. Sázková kancelář PariMatch vypsala na Zelenského kurz 1,45 ku jedné, na Porošenka 3,5 ku jedné. Ještě před týdnem byl přitom kurz na Porošenka 2,9 ku jedné. Zhoršení jeho šancí dávají bookmakeři do souvislosti s údajně nepříliš úspěšně vedenou Porošenkovou volební kampaní.

Zelenskyj se s Porošenkem má před druhým kolem voleb potkat v rámci předvolební debaty na Olympijském stadionu v Kyjevě. Ani Zelenskyj, ani Porošenko před prvním kolem do prezidentských debat nepřišli. Účast odmítala i Julija Tymošenková. Nakonec sice do studia dorazila, ale po krátkém projevu hned odešla.

Neúspěšná kandidátka na prezidentku Julija Tymošenková minulý týden obvinila ukrajinského prezidenta Petra Porošenka ze zneužití sčítacích technologií i vládní administrativy a nákupu hlasů za státní peníze. Podle ní bylo nedělní první kolo prezidentských voleb fraškou. Výsledky ale u soudu nenapadne, podle svých slov nevěří v nezávislost ukrajinské justice.

ČTK, haf, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme