Klíčový stát Michigan potvrdil výsledky voleb. Biden zde vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154 tisíc hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu. Tým právníků prezidenta Donalda Trumpa už oznámil, že právní bitvu zpochybňující výsledky voleb povede i nadále.

Washington (Aktualizováno: 23:48 23. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michigan potvrdil výsledky prezidentského klání | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku v pondělí hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Trump se odvolal proti zamítnutí žaloby v Pensylvánii. Výsledky by úřady měly uzavřít v pondělí

Číst článek

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou.

Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

„Budeme pokračovat v boji proti volebním podvodům po celé zemi,“ uvedla v reakci na potvrzení volebních výsledků v Michiganu právnička prezidentovy kampaně Jenna Ellisová. Dodala, že Američané musejí mít jistotu, že konečné výsledky jsou spravedlivé a legitimní.

Vítězstvím v Michiganu Biden získal na svou stranu 16 volitelů. Trumpa zde v hlasování překonal o 2,8 procentního bodu, což je podle agentury AP výrazně více než v jiných státech, kde se současný šéf Bílého domu snaží výsledek voleb napadnout, tedy především v Georgii, Arizoně, Wisconsinu a v Pensylvánii.

Přepočítávání hlasů

V Georgii se na základě žádosti Trumpovy kampaně budou po ručním přepočítávání hlasy znovu sčítat ještě i strojově. Nové počítání hlasovacích lístků začne v úterý 9.00 (15.00 SEČ) a bude trvat více než týden.

Přepočítání je v Georgii možné nařídit, pokud rozdíl mezi počtem hlasů pro jednotlivé kandidáty činí půl procentního bodu a méně. Biden podle oficiálního výsledku po prvním sčítání Trumpa v Georgii porazil o 0,26 procentního bodu.

Celkem má demokrat Biden podle projekcí amerických médií na své straně 306 volitelů a republikán Trump 232. Ke zvolení prezidentem jich je potřeba nejméně 270. Hlasování volitelů, které potvrdí nového prezidenta Spojených států, se má konat 14. prosince.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme