Prezidentské volby v Bělorusku vyhrál popáté Alexandr Lukašenko

Běloruským prezidentem zůstane Alexandr Lukašenko. Podle ústřední volební komise získal 83,49 procenta odevzdaných hlasů. Na druhém místě skončila občanská aktivistka Taccjana Karatkevičová. Dostala 4,42 procenta hlasů. Volební účast byla 86,75 procenta. Lukašenko zvítězil popáté a v čele Běloruska stojí od roku 1994.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašensko ve volební místnosti | Zdroj: Reuters

Proti výsledkům protestovalo v Minsku několik stovek příznivců opozice. Volby podle nich nebyly regulérní.

„Lidé jsou u nás pasivní. Možná je to strach, možná apatie. Hlavně mají málo informací, televize je pod kontrolou státu, a ani v rádiu nenajdete jiný úhel ohledu než ten oficiální. Mnoho lidí neví, co se v zemi děje,“ řekl jeden z opozičních aktivistů Igor.

Podle Marka Ženíška, jednoho z asi 900 zahraničních pozorovatelů běloruských voleb a místopředsedy TOP 09, nebyly volby svobodné a demokratické. Největší problém vidí v příliš dlouhém procesu voleb a ve způsobu sčítání hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentské volby v Bělorusku vyhrál popáté Alexandr Lukašenko. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Tea Parkanová

„Byl jsem asi deset metrů od stolu. Jednotlivé lístky nebyly řazeny podle kandidátů, ale byly okamžitě dány do jedné obálky. Pak bylo pouze na předsedovi komise, který oznámil nějaké číslo, které pak bylo zaprotokolováno,“ popsal Ženíšek.

Režim, který bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová před deseti lety označila za poslední diktaturu Evropy, Západ často kritizuje za porušování lidských práv.

Jedenašedesátiletý Lukašenko ale v posledních dvou letech ustoupil od jasně proruské politiky a začal vystupovat jako obhájce běloruské samostatnosti. Důvodem je zřejmě krize na Ukrajině.

Běloruský prezident Alexandr Lukašensko vzal k volbám svého jedenáctiletého syna Nikolaje | Foto: Reuters

„Určitá změna kurzu podle pozorovatelů nastala. Není to úplný obrat, prezident Lukašenko potřebuje lavírovat mezi Moskvou a Západem. Říkají to nejen diplomaté, ale i analytici z nevládních organizací,“ vysvětlil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Bělorusku Vít Pohanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby v Bělorusku vyhrál Lukašenko. Komentují zpravodaj Vít Pohanka, pozorovatel Marek Ženíšek z TOP 09 a analytik Ondřej Soukup z HN

Autoritářský vládce Běloruska odmítl například plán Kremlu na vybudování ruské letecké základny v Bělorusku. Nedávno také propustil prominentní politické vězně.

Evropská unie proto nyní uvažuje o zrušení sankcí, které proti jeho režimu před lety zavedla a které nepřinesly žádné velké výsledky. Brusel chtěl ale ještě počkat, jestli po volbách nesáhne Alexandr Lukašenko k represím proti opozici podobně jako v roce 2010.

Asi stovka příznivců opozice se po uzavření volebních místností sešla v Minsku, aby dala najevo svou nespokojenost s výsledky | Foto: Reuters

Vít Pohanka, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme