Prezidentské volby v Čečensku vyhrál Kadyrov

Vítězem čečenských prezidentských voleb se s největší pravděpodobností stane Achmat Kadyrov. Pro kandidáta podporovaného oficiálními ruskými představiteli se podle dosavadních výsledků vyslovilo téměř 85 procent voličů. Kreml volby považuje za krok směrem k míru, ale kritikové je označili za zfalšované.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Achmat Kadyrov | Zdroj: ČTK

Předběžný výsledek znamená, že nejspíš nebude třeba uspořádat druhé kolo hlasování. Kandidát potřebuje k vítězství bez druhého kola 50 procent hlasů. Předem odhadovaný vývoj podle scénáře Ruska potvrzuje také údajná vysoká účast ve volbách, která činila více než 86 procent z 561.000 oprávněných voličů.

Příčinou je prý zřejmě strach Čečenců z pomsty, pokud by k volbám nepřišli nebo nedali hlas Kadyrovovi. Dalším důvodem nebývalé aktivity voličů je pak absence kontroly počínání volebních komisí. Jeden z předem rezignujících kandidátů Aslanbek Aslachanov například tvrdí, že v seznamech voličů bylo 200 tisíc černých duší či lidí, o jejich pobytu se nic neví.

Také lídr čečenských separatistů Aslan Maschadov tvrdí, že prezidentské volby jsou neplatné. Podle něj byly volby zmařeny nízkou účastí voličů. Jak uvádí na internetových stránkách separatistů, přišlo prý například v Grozném hlasovat jen kolem dvaceti procent oprávněných voličů. Prověřit tato tvrzení ale nelze. Respektované mezinárodní jako OBSE nebo Rada Evropy odmítly poslat na podle nich nedemokratické volby své pozorovatele.

Kadyrov stojí v čele správy v Čečensku od roku 2000, od letošního března je úřadujícím prezidentem. Jeho jasné vítězství by nebylo překvapením, protože ze čtyř významných uchazečů dva dvou kandidaturu ještě před hlasováním stáhli a jeden musel odstoupit z rozhodnutí soudu.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme