Prezidentské volby v Egyptě končí. Poznamenala je neúčast i násilnosti

V Egyptě by měly v tuto chvíli definitivně končit prezidentské volby. Úřady nechaly volební místnosti otevřené déle, než se plánovalo, aby mohlo hlasovat více voličů. Od včerejška totiž byla volební účast velmi nízká. Na padesát miliónů voličů se mohlo rozhodnout, jestli chtějí za příštího prezidenta islamistu Muhammada Mursího, nebo předního činitele bývalého režimu Ahmada Šafíka. Volby ale poznamenaly i násilné incidenty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Egyptě | Zdroj: Reuters

Většinou šlo o potyčky u volebních místností. Stoupenci Muhammada Mursího například vystupovali proti tomu, že Šafíkovy voliče někde svážely autobusy státních institucí. Islamisté zase čelili obvinění, že agitují i po skončení předvolební kampaně.

V tuto chvíli se zdá, že volební účast byla ještě nižší než v prvním kole, kdy nepřišla ani polovina oprávněných voličů.

Úřady nezájem Egypťanů vysvětlují nezvyklým horkem a večer proto nechaly volební místnosti otevřené déle. Mnoho Egypťanů ale volby nejspíš také bojkotovalo poté, co úřady rozpustily parlament, který si lidé demokraticky zvolili v zimě.

"Zatím nemohu s jistotou potvrdit, že se všechny volební místnosti skutečně zavřely, natož nějaké předběžné odhady. Úřady přitom volby prodloužily dokonce dvakrát - nejprve z 20. na 21 hodinu, a potom na desátou. A zdá se že to zabralo. Večer se konečně ochladilo, lidé začali opravdu chodit a ještě před pár minutami leckde byly fronty," hlásill přímo z Káhiry ve 22 hodin blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

"Možná k tomu přispěla i mobilizace voličů v rádiu a v televizi, a také některé triky volebních štábů. Například se šířila smyšlená esemeska, že vede kandidát Muslimského bratrstva Muhammad Mursí, a lidé by tedy okamžitě měli jít volit jeho protikandidáta Ahmada Šafíka, dodal Tureček.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme