Prezidentské volby v Ekvádoru vyhrál těsně socialista Moreno. Jeho soupeř výsledky napadne

Prezidentské volby v Ekvádoru vyhrál levicový paraplegik Lenín Moreno. Zvítězil těsným rozdílem 51 procent. Hlasy po druhém kole se ale budou určitě přepočítávat, oznámil Morenův vyzyvatel Guillermo Lasso. Ve volbách se mimo jiné rozhodovalo také o osudu zakladatele Wikileaks Juliana Assange, protože Lasso nechtěl Assangeovi udělit azyl. Do úřadu má nový prezident nastoupit 24. května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítěz prezidentských voleb v Ekvádoru, socialista Lenín Moreno

Vítěz prezidentských voleb v Ekvádoru, socialista Lenín Moreno | Zdroj: Reuters

Vítěz voleb Lenín Moreno získal podle oficiálních výsledků jen těsně přes 51 procent hlasů. Jeho odstup před poraženým opozičním kandidátem Guillermem Lassem je tedy jen něco málo přes dvě procenta.

Šance obou kandidátů byly od začátku velmi vyrovnané. Dva různé exit polly, tedy průzkumy provedené po odchodu z volebních místností, přisoudily vítězství různým kandidátům. Oba se proto již v předstihu prohlásili za vítěze.

Poražený Guillermo Lasso označil vítězství svého soka za nelegitimní. Vládu současného odstupujícího prezidenta Rafaela Correy pak obvinil z volebních manipulací. Lasso poukázal také na to, že počítání hlasů po prvním kole voleb v únoru trvalo tři dny, kdežto nyní byly výsledky oznámeny jen několik hodin od ukončení voleb.

Hlasy po druhém kole chce proto nechat přepočítat. Předseda volební komise ale po zveřejnění oficiálních údajů kandidáty vyzval, aby výsledek voleb uznali.

Prezidentští kandidáti socialista Lenín Moreno (vlevo) a Guillermo Lasso | Foto: Reuters

Čtyřiašedesátiletý Moreno je bývalý viceprezident a také paraplegik. Na vozíčku se ocitl roku 1998 poté, co ho při pokusu o loupež zloděj postřelil do zad. Před volbami sliboval především zvýšení zaměstnanosti a zlepšení šancí Ekvádorců získat vyšší vzdělání.

Jeho rival Lasso je o tři roky mladší. Sliboval vytvořit milion pracovních míst. Do Ekvádoru tak láká hlavně investory a chce snížit daně velkým firmám. Centrální banku by pak rád učinit nezávislou na vládě

Vítěz prezidentských voleb v Ekvádoru, socialista Lenín Moreno se současným prezidentem Rafaelem Correou | Foto: Reuters

Volby by měly ovlivnit i další osud zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který se ukrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Lasso již dříve prohlásil, že v případě nástupu do funkce hlavy státu vyzve Assange k opuštění velvyslanectví. Moreno podle agentury AP slíbil, že jej na ambasádě ponechá.

Assange pobývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně od roku 2012. Uchýlil se tam z obavy, že jej Londýn vydá do Švédska, kde čelí obvinění ze znásilnění. Assange veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že v pozadí je snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajné vládní dokumenty server WikiLeaks zveřejnil.

Vítěz prezidentských voleb v Ekvádoru, socialista Lenín Moreno | Foto: Reuters

Vítěz prezidentských voleb v Ekvádoru, socialista Lenín Moreno s manželkou Rocio Gonzalezovou | Foto: Reuters

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme