Prezidentské volby v Kazachstánu podle odhadů vyhrál Tokajev. Chce navázat na prezidenta Nazarbajeva

Novým prezidentem Kazachstánu bude úřadující hlava státu Kásim-Žomart Tokajev. Vystřídá tak dlouholetého prezidenta největší středoasijské země Nursultana Nazarbajeva. Rozhodli o tom občané Kazachstánu v nedělních volbách.

Nur-Sultan Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kásim-Žomart Tokajev

Kásim-Žomart Tokajev | Foto: Mukhtar Kholdorbekov | Zdroj: Reuters

Kásimu-Žomartu Tokajevovi dalo svůj hlas podle předběžných výsledků kolem 70 procent kazachstánských voličů. Tokajev v krátké kampani před předčasnými prezidentskými volbami potvrdil, že bude pokračovat v mírumilovné politice svého předchůdce Nursutana Nazarbajeva.

Ten si ale i po odchodu z čela státu ponechá značnou část neformálních pravomocí. Proti nedemokratickému průběhu kampaně v hlavním městě Kazachstánu – Nursultanu – protestovaly stovky lidí.

O funkci prezidenta se ucházelo sedm kandidátů, ale kromě úřadujícího prezidenta neměli ostatní velkou šanci na úspěch. Podle odhadů, které byly zveřejněny těsně po půlnoci na pondělí místního času (dnes po 20.00 SELČ), získal druhý nejúspěšnější kandidát, opoziční aktivista Amiržan Kosanov, jen 15,39 procenta hlasů.

V Kazachstánu volí prezidenta. ,Ostuda!‘ protestovalo několik set lidí v Almaty

Číst článek

Protesty v metropoli

Podle nevládních organizací se v této středoasijské zemi nekonala skoro žádná volební kampaň. Prezidentské volby, stejně jako předchozí volby v 18milionovém Kazachstánu, označují některé nevládní organizace i opozice za nedemokratické.

Během voleb se v zemi konaly protesty, při nichž bylo zadrženo nejméně kolem 500 lidí. Rozhlasová stanice Svobodná Evropa a její sesterské Rádio Svoboda (RFE/RL) uvedly, že kazašské úřady krátce zadržely i dva jejich reportéry a dalším sedmi odmítly udělit akreditaci.

Protestů v největším kazašském městě a bývalé metropoli Almaty se účastnily tisíce lidí. Podle agentury AFP byly demonstrace největší za poslední tři roky.

Podle některých analytiků ale bude vítězství úřadujícího prezidenta Tokajeva, loajálního Nazarbajevovi, důležité pro stabilitu země a pozitivní zejména pro její sousedy Rusko a Čínu, stejně jako pro zahraniční investory. Kazachstán je významným vývozcem ropy a dalších surovin.

Na volby v Kazachstánu dohlíželo asi 1000 pozorovatelů ze čtyř desítek zemí a desítky mezinárodních organizací. Akreditováno bylo rekordních asi 230 zahraničních novinářů. Z tisíce pozorovatelů jsou podle agentury TASS asi 400 Rusové.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme