Prezidentské volby v Keni vyhrál Kenyatta souzený za zločiny proti lidskosti

Západní diplomaté oceňují poklidný průběh keňských prezidentských voleb. Zvítězil v nich současný vicepremiér Uhuru Kenyatta. Jeho vítězství ale možná zkomplikuje vztahy Keni se Západem, protože Kenyatta čelí obvinění Mezinárodního trestního soudu ze zločinů proti lidskosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený prezident Keni Uhuru Kenyatta mává po vyhlášení výsledků voleb svým příznivcům | Zdroj: ČTK

Kenyatta podle volební komise získal více než 50 procent hlasů. Svým stoupencům poděkoval za podporu. „Dnes slavíme triumf demokracie, míru, národa,“ řekl nově zvolený prezident.

O Mezinárodním trestním soudu se v projevu nezmínil, pouze ujistil, že bude spolupracovat se všemi mezinárodními institucemi.

Žalobci Mezinárodního trestního soudu obviňují Kenyattu ze zločinů proti lidskosti. Po sporných prezidentských volbách z roku 2007 údajně organizoval kmenové násilnosti. Kenyatta to popírá. Před soudem v Haagu má stanout v červenci.

Kenyattův hlavní soupeř, premiér Raila Odinga mezitím řekl, že výsledek voleb napadne u Nejvyššího soudu. Volební účast byla rekordní, dosáhla 86 procent.

Helena Berková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme