Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Prezidentské volby v Rakousku jsou znovu ohroženy. Rozlepují se volební obálky

Vadné obálky pro korespondenční hlasování ohrožují termín opakovaných prezidentských voleb v Rakousku. Původní výsledky zrušil ústavní soud poté, co je kvůli nesrovnalostem při sčítání hlasů napadla Svobodná strana Rakouska. Její kandidát Norbert Hofer v souboji s nezávislým Alexandrem van der Bellenem v původním hlasování těsně prohrál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexander van der Bellen (vlevo) a Norbert Hofer (archivní snímek) | Zdroj: Reuters

Van der Bellen v televizi ORF vyzval úřady, aby problémy kolem obálek okamžitě vyřešily, řekl taky, že doufá, že opakované volby budou podle plánu 2. října.

Ministr vnitra Wolfgang Sobotka teď ale zjišťuje, jestli by hlasování šlo posunout. Pro tuhle variantu se v rakouských médiích vyslovili i někteří ústavní právníci. Z různých míst Rakouska totiž voliči hlásí, že se jim obálky doma rozlepují.

Hlas v porušené obálce je přitom považován za neplatný. Přesný počet vadných obálek stejně jako příčinu problému ministerstvo ani příslušná tiskárna zatím neřekly. Ministerstvo chce o celé kauze blíže informovat příští týden.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme