Prezidentské volby v Rusku: Do Kremlu se vrátil Vladimir Putin

Prezidentské volby letos prožilo i Rusko. Volby z 3. března se v Ruské federaci odehrály i dopadly tak, jak se čekalo: dosavadní premiér Vladimír Putin zvítězil se ziskem 63 procent hlasů a vrátil se do Kremlu, kde mu místo držel Dmitrij Medvěděv.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin během slavnostní inaugurace přísahá na ruskou ústavu

Vladimir Putin během slavnostní inaugurace přísahá na ruskou ústavu | Zdroj: ČTK

Tichá a později i hlasitá dohoda tohoto tandemu rozhněvala opozici i část veřejnosti.

Opozice mluví o volebních machinacích s hlasy voličů. K nejkřiklavějším volebním podvodům prý došlo v severní ruské metropoli Sankt Petěrburgu.

Volební místnosti se tam jako obvykle nacházely ve škole. Ruští voliči si vyzvedávají hlasovací lístky. Vcházejí za plentu a tam je vyplní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Dorazín připomíná ruské prezidentské volby

Hned vedle plenty je vhazují do volební urny, která je z plexiskla, takže je vidět, jak tam jejich hlas padá.

„Volební výsledek je stejně daný předem,“ vyslovuje pan Vladimíi rozšířený názor. K volbám prý přišel jen kvůli svému svědomí.

V rodině pana Vladimira panuje názorová pluralita. Jeho manželka volila Vladimira Putina:

„V současném životě jsem spokojená a chci, aby to bylo ještě lepší. V daném momentu nevidím nikoho, kdo by to mohl zaručit, kromě Putina.“

Volba jistoty

„Ale v rodině se o tom nehádáme. Každý se rozhodl sám,“ dodává manželka pana Vladimira.

Ruští voliči už potřetí otevřeli Vladimiru Putinovi kremelské brány. Nedá se přitom říci, že by Putina volil jen venkov a státní aparát.

Podnikatelka Táňa volila jistotu: „Volila jsem Putina, protože mi jeho vládnutí vyhovuje. Nechci žádné radikální změny.“

„Nemyslím si, že Putin je dokonalý, ale nevěřím, že ostatní kandidáti by dokázali naši zemi změnit,“ vyznává se Táňa.

Příznivci opozice ani nečekali na oficiální výsledky voleb a začali protestovat. Všechno bylo i tak jasné.

Protesty a jejich vliv

Na Izákově náměstí se shromáždilo několik tisíc lidí. Provolávali „Pryč s Putinem“. Zasahovaly jednotky OMONu, speciálních sil. Účastníky demonstrace nakládali do autobusů.

Larisa Josifovna se na demonstraci přibelhala o berlích. Při volbách zasedala v komisi, a proto říká, že se volebním výsledkům nedá věřit.

Protiputinovský demonstrant, kterého zadržela policie, drží transparent s fotografií Vladimira Putina a nápisem "Zloděj byl korunován" | Foto: ČTK/AP

!Myslím si, že výsledky nejsou pravdivé. Z vlastní zkušenosti vím, že zfalšovat čísla je naprosto jednoduché,“ tvrdí Larisa Josifovna.

Ruský politolog Vladimír Gutorov příliš mnoho šancí na změnu nevidí:

„Putinovo okolí není natolik naivní, aby si neuvědomovalo, že s rostoucí politickou aktivitou opozice bude muset počítat. Tato aktivita se ale projevuje prakticky jen ve dvou městech - v Moskvě a Sankt Petěrburgu.“

„Tato hnutí se pokoušejí ovládnout bývalí funkcionáři Jelciova režimu, kteří se v jakékoli krizové situací velmi rychle vytratí a jejich hnutí zmizí,“ pokračuje Gutorov.

„Jejich vliv bychom neměli přeceňovat. Výsledky voleb mluví samy za sebe,“ uzavírá ruský politolog Vladimír Gutorov.

ZPĚT NA ROK VE SVĚTĚ 2012

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme