Volby v Zimbabwe vyhrál úřadující prezident Mnangagwa, opozice výsledky napadne

Prezidentské volby v Zimbabwe vyhrál úřadující prezident Emmerson Mnangagwa se ziskem 50,8 procenta, respektive 2,46 milionu hlasů. Hlavní opoziční vyzyvatel Nelson Chamisa dostal 44,3 procenta, což je 2,15 milionu hlasů.

Harare (Aktualizováno: 19:45 3. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledky v pátek oznámila volební komise. Mnangagwa vzápětí vyzval Zimbabwany k jednotě, zatímco Chamisa výsledky zpochybnil. Odpoledne policie obušky rozehnala novináře, kteří čekali na Chamisovu tiskovou konferenci. Agentura Reuters uvedla, že bezpečnostní složky nakonec tiskovou konferenci povolily.

„Toto je nový začátek. Spojme se v míru, jednotě a lásce a vybudujme společně nové Zimbabwe pro všechny!“ napsal Mnangagwa na twitteru.

Chamisova výzva

Opoziční kandidát Chamisa vyzval volební komisi, aby zveřejnila "řádné a ověřené výsledky". „Úroveň neprůhlednosti, nedostatku pravdy, morálního úpadku a nedostatku hodnot je nepochopitelná,“ uvedl Chamisa na adresu volební komise. „Myslel jsem si, že zvítězí síla vůle nad vůlí síly,“ dodal.

Protesty po volbách v Zimbabwe mají už tři oběti. Proti demonstrantům zasahovala armáda

Číst článek

Chamisa pak na tiskové konferenci řekl, že podnikne veškeré právní kroky a výsledky prezidentských voleb napadne. Neúspěšný kandidát volby označil za zmanipulované a ve svém projevu řekl, že v Zimbabwe je čas truchlit za demokracii.

Prezident Mnangagwa mezitím na twitteru odsoudil zásah policie na soupeřově tiskové konferenci. „Dnešní události v hotelu Bronte nemají v naší společnosti místo. Žádáme, aby byla záležitost vyšetřena, abychom zjistili, co přesně se stalo,“ napsal. Prezident zároveň uvedl, že svoboda slova je pro "nové Zimbabwe" nepostradatelná.

Protesty proti výsledkům

Místní pozorovatelská skupina Zimbabwe Election Support Network mezitím vyzvala volební komisi, aby zveřejnila výsledky z jednotlivých volebních místností na svých webových stránkách. Takový krok by podle pozorovatelů mohl přispět k transparentnosti a důvěryhodnosti voleb.

Pondělní volby byly první po sesazení dlouholetého vůdce Roberta Mugabeho, který zemi vládl 37 let. Mnangagwa býval Mugabeho pravou rukou a zemi fakticky vládne od Mugabeho sesazení loni v listopadu.

V Zimbabwe přišly hlasovat tři čtvrtiny voličů, výsledky budou nejdřív v pátek

Číst článek

Zimbabwané v pondělí kromě prezidenta volili také poslance a členy místních zastupitelstev. Volební komise ve čtvrtek potvrdila výsledky parlamentních voleb, podle nichž vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) získala ve 210členném parlamentu 145 křesel. Zajistila si tak dvoutřetinovou většinu potřebnou k prosazení ústavních změn.

Protesty proti výsledkům voleb si již vyžádaly oběti na životech. Při středečních srážkách policie s příznivci opozice v metropoli Harare zemřelo šest lidí a dalších 14 utrpělo zranění.

Zimbabwe od dosažení nezávislosti v roce 1980 zažilo jen dva prezidenty a oba vzešli ze ZANU-PF. Jedním je Mugabe a druhým jeho někdejší viceprezident Mnangagwa. Ten má kvůli své nelítostné povaze přezdívku Krokodýl, poznamenala agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme