Přežil hrůzy holocaustu a teď převzal cenu od sudetských Němců

Nikdy jsem necítil zášť za to, co mé rodině udělali, říká malíř a spisovatel Max Mannheimer. Dvaadevadesátiletý rodák z Nového Jičína prožil válku koncentračních táborech. V plynových komorách v Osvětimi přišel o rodiče, novomanželku i sourozence. Na Sudetoněmeckých dnech v Norimberku převzal cenu Karla IV. Jako první, kdo přežil hrůzy holocaustu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Max Mannheimer

Max Mannheimer | Zdroj: ČTK

„Před dvěma roky jsem se stal čestným občanem Nového Jičína; omlouvali se za to, že jsem musel odtud odejít, že se mi stala křivda,“ říká dnes dvaadevadesátiletý Max Mannheimer.

V Novém Jičíně žil do roku 1938. Po pogromu na židy se jeho rodina přestěhovala do Uherského Brodu. Odtud byli v lednu 1943 všichni deportováni přes Terezín do Osvětimi.

Mannheimerovi rodiče, novomanželka i patnáctiletá sestra se odtamtud nikdy nevrátili. On sám prošel pěti koncentračními a pracovními tábory. Nenávist vůči Němcům ale nikdy necítil. Kolektivní vinu neuznává.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Maxem Mannheimerem mluvila na Sudetoněmeckých dnech zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

„Protože já jsem vyrostl s německými a českými dětmi a říkám si, kdybych nebyl žid a přišel by takový propagandista a nacisté, nevím, jestli bych odolal.“

Po návratu z Osvětimi se vrátil do Nového Jičína. Zamiloval se ale do sudetské Němky. Kvůli ní se odstěhoval do Německa. Z hrůzných vzpomínek se snažil vypsat, začal také malovat. Dlouhé roky působil jako předseda Sdružení bývalých vězňů z Dachau. Teď převzal ocenění od Sudetoněmeckého krajanského sdružení.

„Je to řekněme dík za moji aktivitu, že přednáším ve školách a univerzitách. Snažím se šířit humanitu.“

Přiznává ale, že ještě před pár lety by od tohoto spolku cenu odmítl. Dnes oceňuje, že se snaží o smíření.

„Když se podíváte do německých rodin, tak vždycky jsou v té rodině nějací Češi, a naopak také. Lidé žili spolu, rozuměli si, tak doufám, že demokracie bude tak silná, aby zajistila budoucnost bez nenávisti, rasových předsudků a tak dále,“ věří Max Mannheimer, který dodnes přednáší mladým lidem o holocaustu a snaží se šířit ve společnosti humanitní ideály.

„Já jsem chodil 9 let do českých škol, T. G. Masaryka jsem vítal praporkem v Hoslavicích v devětadvacátém roce. Mně bylo 9 roků, on navštívil rodný dům Františka Palackého a já jsem si ho velice cenil,“ říká Max Mannheimer.

Klára Stejskalová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme