Při americkém náletu na Fallúdžu zahynulo 12 lidí

Americké bojové letouny zaútočily na dům v irácké Fallúdži. Pří náletu zahynulo nejméně 12 Iráčanů. Podle velení mnohonárodnostních jednotek šlo o příslušníky skupiny teroristy abú Músy Zarkávího, která se hlásí k organizaci Al-Káida a má na svědomí mnoho životů iráckých civilistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Velení mnohonárodnostních jednotek oznámilo, že zásah proběhl na základě přesných informací. Američané o svém záměru zaútočit na předpokládané centrum teroristického odboje ve Fallúdži informovali irácké premiéra Ajáda Alávího a získali jeho souhlas.

Svědci ve Fallúdži ale tvrdí, že oběťmi náletu byli civilisté a že šlo příslušníky jedné rodiny. Ani jednu verzi není možné potvrdit, obyvatelé města tvrdili totéž po každém podobném zásahu na místo, kde se měli nacházet iráčtí nebo arabští ozbrojenci.

Několik desítek lidí zahájilo po útoku protestní demonstraci a požadovalo od americké armády odškodné za škody, které napáchala při dubnových bojích na jejich majetku. Manifestace vsedě se konala před radnicí města.

Fallúdža, která leží přibližně 50 kilometrů západně od Bagdádu, patří od skončení války v dubnu minulého roku k hlavním centrům odporu proti přítomnosti spojeneckých jednotek i proti irácké administrativě.

Americké velení se domnívá, že z Fallúdže řídí útoky jeden z nejnebezpečnějších protivníků abú Músa Zarkáví, na jehož hlavu vypsal Pentagon odměnu 25 miliónů dolarů. Od 19. června Američané provedli na cíle ve Fallúdži už šestý podobný výpad.

Město je také místem častých útoků proti americkým vojákům i civilistů. V živé paměti je především vraždu a zhanobení těl čtyř amerických kontraktorů, jejichž torza pověsili radikálové z mostu.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme