Při atentátu v helsinském hypermarketu zahynul asi i jeho původce

Pachatel krvavého atentátu v nákupním středisku na předměstí finského hlavního města se patrně stal i jeho obětí. Jeho čin nemá v histori Helsinek obdoby a veřejnost je stále v šoku. Výbuch zabil sedm lidí, z toho jedno dítě, a na šest desítek osob zranil. Policie už nepochybuje, že šlo o záměrný zločin. Detonaci způsobila trhavina nikoli výbuch plynu nebo benzínu, jak se domnívala zpočátku. Předseda finské vlády Paavo Lipponen označil explozi za teroristický akt a svolal na dnešek mimořádné zasedání finské vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

po výbuchu v Helsinkách | Zdroj: ČTK

Nejnovější poznatky šetření hovoří o tom, že atentátníkem byl mladý muž ve stáří okolo dvaceti let a sám se stal obětí svého činu. Zda šlo o záměrný sebevražedný útok, však policie zatím neurčila. Otazníky také panují nad motivy pachatele.

V době exploze bylo v obchodním centru na dva tisíce lidí. Záchranáři začali trosky supermarketu prohledávat se speciálně vycvičenými psy.

Zničující výbuch vážně poškodil 300 čtverečních metrů nákupního střediska, které je druhým největším v celém Finsku. Zranění způsobily zejméně letící kovové úlomky a střepy. Na místě podle svědků vypukla značná panika.

Takovýto atentát "nemá ve Finsku obdoby od konce druhé světové války", řekl agentuře AFP komisař Mikko Maunuksela. Ten vede vyšetřování na místě. "Explozi způsobila trhavina, můžeme vyloučit jakýkoli jiný původ, například plyn nebo benzín," poznamenal.

Milan Kopp, Jana Petrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme