Při bojích v Afghánistánu zahynul americký voják

Jeden americký voják zahynul a několik dalších bylo zraněno při operaci proti příslušníkům Talibanu a Al-Káidy na východě Afghánistánu. Oznámily to americké vojenské zdroje, podle kterých šlo o nejrozsáhlejší vojenskou akci v protiteroristické kampani od loňského prosince. Americká letadla a afghánské síly celý den útočily v horách na východě země. Cílem operace je zlikvidovat jádro odporu tvořené asi dvěma tisíci bojovníků Talibanu a zahraničních dobrovolníků teroristické sítě Al-Káida.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vysazení vojáků z vrtulníku | Foto: USMC

Do bojů proti bojovníkům Talibanu a Al-Káidy se zapojilo také 1500 členů afghánských pozemních sil, které Američané vycvičili.

Vůbec poprvé se cílem amerického náletu stalo město Gardez, hlásí z oblasti spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková. Toto město leží asi čtyři hodin jízdy na jih od metropole Kábulu. "Někteří velitelé Severního spojenectví nás při nedávné návštěvě Gardézu upozorňovali na to, že v okolních obcích se koncentrují ozbrojené skupiny Talibů. Jejich vůdci s ozbrojenou ochrankou údajně bez problémů jezdí do Gardezu a jeden z vysokých představitelů místních Talibů se dokonce účastní zasedání oblastní šury - tradičního shromáždění stařešinů a kmenových náčelníků".

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Procházková o situaci v Afghánistánu

Gubernátor provincie tyto informace v rozhovoru pro Český rozhlas jednoznačně popřel. Nyní ale americká rozvědka dala za pravdu jeho oponentům. V provincii Paktíja si zase udržuje několik základen v horách teroristická síť Usámy bin Ládina Al-Káida.

Proti bojovníkům Al-Káidy na východě země začaly útočit také afghánské vládní síly. Boje se odehrávají v oblasti, kterou Američané ráno bombardovali. Podle tamních představitelů zuří v horách u Army prudké přestřelky z těžkých zbraní. Americké ministerstvo obrany už v pátek oznámilo, že se v regionu soustřeďují stovky nepřátelských bojovníků.

Stanislav Vintr, Marika Táborská, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme