Při bojích v Afghánistánu zahynul vysoký britský důstojník

Americké jednotky postupují v jižním Afghánistánu do dalších měst a vesnic. Při rozsáhlé ofenzívě proti radikálnímu hnutí Taliban zatím přišel o život jeden americký a dva britští vojáci - jeden z nich s hodností podplukovníka. Je tak nejvyšším britským důstojníkem, který padl v bojové akci od války o Falklandy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Afghánistánu | Foto: ČTK/AP

Devětatřicetiletý podplukovník Rupert Thornoloe, který byl zabit výbuchem bomby v jižním Afghánistánu společně s osmnáctiletým vojínem Joshuou Hammondem, byl velitelem l. batalionu velšských gardistů, jehož nejvyšším důstojníkem v hodnosti plukovníka je následník trůnu princ Charles.

Rupert Thornloe byl nejvyšším britským důstojníkem, který zahynul v Afghánistánu, a také nejvyšším důstojníkem, zabitým v bojové akci od války o Falklandy v roce 1982. Počet britských vojáků padlých v Afghánistánu od roku 2001 tak stoupl na 171.

Washingtonská zpravodajka listu Times poznamenává, že příslušníci americké námořní pěchoty nyní rozsáhlým útokem hodlají z jižního Afghánistánu vytlačit Taliban, což se britským vojákům v posledních třech letech nezdařilo.

K tématu si můžete také přečíst:
Americká armáda zahájila rozsáhlou operaci v Afghánistánu
Británie po šesti letech stáhla své vojáky z Iráku
Britští vojáci opustí v příštích měsících misi KFOR v Kosovu
Britské jednotky předaly Iráčanům správu nad letištěm v Basře
Nepálští gurkhové chtějí dál sloužit v britské a indické armádě
Británie pošle víc vojáků do Afghánistánu, potvrdil premiér

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme