Při bojích v kurdském městě Cizre na jihu Turecka zemřelo nejméně 30 lidí

Turecká armáda bojuje proti Kurdům už i na vlastním území. Při operaci ve městě Cizre na jihovýchodě Turecka zemřelo nejméně 30 lidí. Oznámilo to turecké ministerstvo vnitra s tím, že většinu mrtvých tvoří radikálové. Kurdští politici ale tvrdí, že při násilí zemřelo i dvacet civilistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delegace prokurdské HDP vyrazila pěšky na Cizre ve středu poté, co jejich cesta byla blokována | Zdroj: Reuters

Podle obyvatel armáda město Cizre obklíčila a nařídila zákaz nočního vycházení. Kritici vládu obviňují z toho, že se snaží potrestat oblast, ve které přes 85 procent lidí volilo právě prokurdskou lidovou demokratickou stranu (HDP).

Bojí se také, že by armáda mohla operaci rozšířit i do dalších oblastí, kde parlamentní strana neuspěla.

Ve čtvrtek policie zastavila delegaci představitelů HDP, kteří se snažili dostat do města pěšky. Předseda strany Selahattin Demirtas a 30 poslanců chtěli prý upozornit na to, co se děje v převážně kurdské oblasti.

Turecko obnovilo nálety proti zakázané Straně kurdských pracujících (PKK) po selhání mírových jednání v červenci. Zatím se ale většina bojů soustředila na sever Iráku, kam tento týden Ankara vyslala i pozemní jednotky.

Kurdové bojují o svou autonomii v Turecku od roku 1984 a ozbrojený boj si vyžádal asi 40 000 lidských životů. V roce 2012 začala mírová jednání s tureckým státem a až do začátku současných násilností konflikt prakticky ustal díky vyhlášenému příměří.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme