Při bombovém útoku v Bangkoku zemřelo 19 lidí, přes sto bylo zraněno

Při výbuchu v centru Bangkoku přišlo o život nejméně 19 lidí. Zraněných je 123. Mezi oběťmi jsou i cizinci, zejména Číňané. České velvyslanectví nemá informace, že by mezi nimi byli čeští občané. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté prohledávají okolí chrámu Erawan v Bangkoku, v jehož blízkosti došlo k mohutné explozi | Zdroj: ČTK

Bomba vybuchla uvnitř hinduistického chrámu Erawan, který je vyhledávaným místem zahraničních turistů i Thajců. Policie tak vyvrátila dřívější informace, že byla nastražená na motocyklu před svatyní. Trhavina byla umístěna v trubce obalené šatstvem.

V okolí místa exploze jsou luxusní mezinárodní hotely a obchodní střediska. „Je to místo frekventované ve dne v noci,“ uvedla zástupkyně českého velvyslance v Thajsku Dagmar Minaříková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při explozi v centru Bangkoku zemřelo nejméně 18 lidí. O tom, co by incident mohl znamenat pro turistický ruch v Thajsku, mluvil Jan Papež z Asociace CK

Podle svědků byl výbuch tak silný, že ohnul želené zábradlí kolem svatyně. Po explozi vypukl na místě velký chaos, policisté se snažili zabránit panice a zároveň prohledávali celou oblast kvůli dalším možným náložím. Zprávy o tom, že byla nalezena a zneškodněna ještě další bomba, se ale nepotvrdily.

Mezi mrtvými a zraněnými jsou nejen Thajci, ale i turisté ze zahraničí, hlavně z Číny, Tchaj-wanu a zřejmě také Malajsie, Singapuru a Filipín. V nemocnicích je nedostatek krve a tak lékaři žádají o pomoc dárce krve.

Jestli byl na místě v době exploze nějaký Čech, zatím není jasné. Podle zástupkyně českého velvyslance v Thajsku Dagmar Minaříkové to ambasáda prověřuje.

Mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež ČRo řekl, že v současnosti jsou v Bangkoku maximálně desítky českých turistů.

„Sezona ještě úplně nezačala, teprve bude začínat. I když na ostrovech je mnoho Čechů, sám Bangkok jako takový není v tuto chvíli Čechy příliš navštěvovaný. Podle našich odhadů tam může být několik desítek, maximálně 200 českých turistů,“ upřesnil.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podle thajského ministra obrany bylo jeho cílem poškodit turistický ruch v zemi a celou ekonomiku. V listopadu totiž začne hlavní sezóna. Jan Papež ale míní, že tragédie by turistický ruch v Thajsku neměla ovlivnit.

„Turistický ruch se především odehrává na ostrovech a tam je situace naprosto odlišná. Thajsko je podobně jako Řecko nebo Chorvatsko závislé na svých věrných klientech, kteří se do země vrací mnoho let. A ti zůstanou věrni i v letošní sezoně a do Thajska budou cestovat nadále,“ uvedl.

Thajsko v minulosti zasáhly nepokoje. Podobné násilí se ale centru hlavního města vyhýbalo. Od loňského vojenského převratu tam byl relativně klid.

Podle komentátorů je výbuch nastražené bomby něco, s čím by se dalo setkat spíš na jihu země, kde jsou separatistické tendence.

Exploze v Bangkoku | Foto: ČTK

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme