Při bombovém útoku v Bangkoku zemřelo 19 lidí, přes sto bylo zraněno

Při výbuchu v centru Bangkoku přišlo o život nejméně 19 lidí. Zraněných je 123. Mezi oběťmi jsou i cizinci, zejména Číňané. České velvyslanectví nemá informace, že by mezi nimi byli čeští občané. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté prohledávají okolí chrámu Erawan v Bangkoku, v jehož blízkosti došlo k mohutné explozi

Policisté prohledávají okolí chrámu Erawan v Bangkoku, v jehož blízkosti došlo k mohutné explozi | Zdroj: ČTK

Bomba vybuchla uvnitř hinduistického chrámu Erawan, který je vyhledávaným místem zahraničních turistů i Thajců. Policie tak vyvrátila dřívější informace, že byla nastražená na motocyklu před svatyní. Trhavina byla umístěna v trubce obalené šatstvem.

V okolí místa exploze jsou luxusní mezinárodní hotely a obchodní střediska. „Je to místo frekventované ve dne v noci,“ uvedla zástupkyně českého velvyslance v Thajsku Dagmar Minaříková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při explozi v centru Bangkoku zemřelo nejméně 18 lidí. O tom, co by incident mohl znamenat pro turistický ruch v Thajsku, mluvil Jan Papež z Asociace CK

Podle svědků byl výbuch tak silný, že ohnul želené zábradlí kolem svatyně. Po explozi vypukl na místě velký chaos, policisté se snažili zabránit panice a zároveň prohledávali celou oblast kvůli dalším možným náložím. Zprávy o tom, že byla nalezena a zneškodněna ještě další bomba, se ale nepotvrdily.

Mezi mrtvými a zraněnými jsou nejen Thajci, ale i turisté ze zahraničí, hlavně z Číny, Tchaj-wanu a zřejmě také Malajsie, Singapuru a Filipín. V nemocnicích je nedostatek krve a tak lékaři žádají o pomoc dárce krve.

Jestli byl na místě v době exploze nějaký Čech, zatím není jasné. Podle zástupkyně českého velvyslance v Thajsku Dagmar Minaříkové to ambasáda prověřuje.

Mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež ČRo řekl, že v současnosti jsou v Bangkoku maximálně desítky českých turistů.

„Sezona ještě úplně nezačala, teprve bude začínat. I když na ostrovech je mnoho Čechů, sám Bangkok jako takový není v tuto chvíli Čechy příliš navštěvovaný. Podle našich odhadů tam může být několik desítek, maximálně 200 českých turistů,“ upřesnil.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podle thajského ministra obrany bylo jeho cílem poškodit turistický ruch v zemi a celou ekonomiku. V listopadu totiž začne hlavní sezóna. Jan Papež ale míní, že tragédie by turistický ruch v Thajsku neměla ovlivnit.

„Turistický ruch se především odehrává na ostrovech a tam je situace naprosto odlišná. Thajsko je podobně jako Řecko nebo Chorvatsko závislé na svých věrných klientech, kteří se do země vrací mnoho let. A ti zůstanou věrni i v letošní sezoně a do Thajska budou cestovat nadále,“ uvedl.

Thajsko v minulosti zasáhly nepokoje. Podobné násilí se ale centru hlavního města vyhýbalo. Od loňského vojenského převratu tam byl relativně klid.

Podle komentátorů je výbuch nastražené bomby něco, s čím by se dalo setkat spíš na jihu země, kde jsou separatistické tendence.

Exploze v Bangkoku | Foto: ČTK

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme