Při demonstracích v Egyptě už zahynuli nejméně dva lidé

Bouřlivé demonstrace v Egyptě mají na svědomí nejméně dva mrtvé a asi 750 zraněných. Násilné potyčky hlásí Káhira a Alexandrie, kde policie použila proti protestujícím slzný plyn a gumové projektily. Vše začalo páteční mohutnou demonstrací na hlavním káhirském náměstí Tahrír, kde stovky tisíc lidí protestovaly proti záměrům armády zůstat i nadále u moci. Náměstí Tahrír dnes dopoledne opět zaplavily stovky demonstrantů, kteří zabarikádovali okolní ulice a zablokovali tak dopravu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tahrir Egypt protesty

Tahrir Egypt protesty | Zdroj: Reuters

Jak se zdá, politické kroky v Egyptě víceméně splňují požadavky letošní lednové revoluce. Armáda dokonce několikrát obměnila vládu na základě dalších demonstrací, které se v průběhu roku uskutečnily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Káhiry se přihlásil spolupracovník ČRo Štěpán Macháček

Od samého počátku ale někteří aktivisté upozorňují na to, že svržení prezidenta Mubáraka a jeho vládnoucí kliky byl pouze první krok v celé egyptské revoluci a že armáda, přestože se stavěla do role ochránce revoluce, nemá úplně upřímné úmysly v tom, že by se chtěla vzdát moci a předat ji do civilních rukou.

Vládnoucí junta vyvolala páteční masové protesty především vyhlášením takzvaných neústavních principů.

Egypt dodnes nemá novou ústavu, její sestavení bylo odloženo až do doby po parlamentních volbách. Armáda se proto snaží už do základních principů zakotvit to, že by se nechtěla plně vzdát moci a že by si i po uspořádání podle nové ústavy zachovala nezávislost nad civilní mocí.

ČTĚTE TAKÉ: Po střetech s policií jsou v centru Káhiry stovky zraněných

Kolem posledního protestů existuje spousta spekulací. Spekuluje se například o tom, že protesty vyvolala armáda proto, aby mohla ospravedlnit odložení parlamentních voleb, které mají začít 28. listopadu.

Představitelé egyptské Nejvyšší vojenské rady ale dnes vystoupili s prohlášením, že volby se rozhodně konat budou v původně navrženém termínu.

Štěpán Macháček, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme