Při důlním neštěstí v Rusku zahynulo 18 lidí. Po dalších se pátrá

18 horníků zahynulo v severoruské republice Komi při důlním neštěstí. Uvádí to ruské ministerstvo vnitra. Podle údajů ministerstva pro mimořádné situace si katastrofa vyžádala 16 obětí. Osud tří lidí údajně zůstává nejasný. Neštěstí způsobil podle ruských úřadů výbuch metanu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při vystupování z pásu se horník chytí tyče a obskočí ji. Pokud se mu to nepovede, speciální zábrana o kus dál pás zastaví | Foto: OKD, a. s.

Exploze zavalila část šachty v dole Vorkutinskaja v hloubce 800 metrů. Záchranné a čisticí práce podle ruských médií komplikuje vysoká koncentrace plynu v místě neštěstí.

V okamžiku exploze na místě fáralo 23 horníků. Několika z nich se podařilo dostat na povrch samostatně, šachtu opustilo i dalších 240 lidí, kteří pracovali v jiných částech. Vyšetřovatelé neštěstí už podali trestní oznámení na neznámého pachatele za zanedbání bezpečnostních předpisů. Šetření chtějí úřady dokončit do konce měsíce.

Do pátrání po zavalených hornících v republice Komi se podle ministra pro mimořádné situace Vladimira Pučkova zapojí posily záchranářů z Moskvy. Šéf resortu také oznámil, že všechny rodiny obětí neštěstí dostanou finanční kompenzaci ve výši dvou miliónů rublů, tedy zhruba miliónu dvou set tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důlním neštěstí v Rusku informovala zahraniční zpravodajka Lenka Kabrhelová

Za poslední roky jde už o několikáté důlní neštěstí v Rusku. Jedním z hlavních problémů ruských dolů je jejich stárnoucí infrastruktura. Většinou se neštěstí odehrávají v dolech, které fungovaly už za Sovětského svazu. Po jeho rozpadu se sice v mnoha z nich pracovní podmínky zlepšily, ale nehody stále nejsou výjimkou.

V roce 2007 v důlním regionu Kemerovo zemřelo při výbuchu v šachtě 110 horníků, v roce 2010 na tom samém místě při dalším neštěstí přes 60 lidí.

Důl, který funguje od roku 1973, patří jedné ze skupin, jež jsou součástí největšího výrobce oceli v Rusku, společnosti Severstal. Její akce na moskevské burze po neštěstí poklesly o dvě procenta.

Lenka Kabrhelová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme