Při evakuaci po útoku na hotel v Bagdádu se zranil i člen českého týmu

Nejméně další dvě exploze otřásly večer centrem Bagdádu, kde sídlí také mezinárodní správa Iráku. V takzvané Zelené zóně leží i hotel Rašíd, který byl ráno terčem raketového útoku. V té době v něm pobýval druhý muž Pentagonu Paul Wolfowitz. Při útoku zahynul americký voják, 15 dalších lidí bylo zraněno. Wolfowitz vyvázl bez škrábnutí. Mezi zraněnými jsou Američané a občané z Itálie, Británie, Nepálu a Indie. Při evakuaci se zranil i člen českého týmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hotel Rašíd | Zdroj: ČTK

Mezi lidmi, kteří se zranili při evakuaci po ranním útoku na bagdádský hotel Rašíd, je i jeden člen českého týmu - albánský poradce šéfky české mise v Iráku Janiny Hřebíčkové. Jak Radiožurnálu potvrdil pracovník české mise v Iráku Alexandr Tolčinský, lehké zranění jeho kolegy ale nezpůsobily přímo střely vypálené na hotel: "Člen českého týmu během přesunu ze svého pokoje do lobby hotelu si rozřízl o nějaký střep nohu. Byl ošetřen v americké vojenské nemocnici a jeho zranění není vážné."

V hotelu byl ubytovaný také druhý muž amerického ministerstva obrany Paul Wolfowitz. Viditelně otřesený pak novinářům řekl, že atentát neovlivní úsilí Spojených států při budování nového režimu v Iráku

Wolfowitz vyvázl bez zranění a prohlásil, že Spojené státy budou "pokračovat ve své misi" a nenechají se zastrašit "zločinci, kteří chtějí destabilizovat zemi a kteří zneužívali a trýznili Irák 25 let. "Nenecháme se zastrašit a budeme pokračovat v naší misi v Iráku." V hotelu bydlí představitelé americké civilní správy. Jde o nejlepší a dosud nejvíce hlídaný bagdádský hotel.

Irácká policie mezitím zjistila, že střely, které zasáhly fasádu hotelu Rašíd, byly vypáleny ze zoologické zahrady, která je od hotelu vzdálená necelých sto metrů. Útočníci poté uprchli připravenou dodávkou.

Američtí vojáci uzavřeli celou oblast krátce po útoku, k němuž došlo jen dvě hodiny poté, co americká civilní správa v Iráku zrušila noční zákaz vycházení na dobu muslimského postního měsíce ramadánu, který podle rozhodnutí kleriků začíná dnes.

Mnozí Iráčané ostřelování hotelu jednoznačně považují za pokus zabít Wolfowitze - a litují, že nevyšel. Podle dosavadního vyšetřování byly střely odpáleny z podomácku vyrobené rampy pomocí časového spínače. Wolfowitzův nadřízený, ministr obrany Donald Rumsfeld, tento měsíc varoval, že Američany ještě čeká v Iráku úmorná dřina.

Útok na bagdádský hotel se zřejmě připravoval dva měsíce a jeho načasování souhlasí s otevřením jednoho z hlavních rekonstruovaných mostů v Bagdádu. V irácké metropoli to prohlásil americký generál Martin Dempsey. Podle něho nebyl atak pokusem o atentát na náměstka amerického ministra obrany Paula Wolfovitz. Martin Dempsey uvedl, že rakety, které byly k útoku použity jsou poměrně staré a primitivní. Podle Dempseyho je bezpečnost ztížena i tím, že dnes je v ulicích Bagdádu přes jeden a půl milionu automobilů v porovnáním s několika tisíci vozy těsně po válce. Jeden ze členů irácké prozatímní vládní rady Muhammad Rubají označil útok v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra za teroristický čin, protože v hotelu jsou ubytování především pracovníci civilní správy Iráku. Podle Rubajího útok oddaluje předání moci v zemi Iráčanům samotným.

Milan Kopp, Stanislav Vintr, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme