Při evakuaci před hurikánem Rita zahynulo na 20 lidí

Autobus s lidmi, kteří utíkají z amerického pobřeží ohroženého hurikánem Rita, začal hořet na ucpané dálnici nedaleko Dallasu. V plamenech zahynulo nejméně 20 lidí. Texaské úřady včera vyzvaly k evakuaci oblasti Houstonu včetně pobřežního města Galveston. Do bezpečné vzdálenosti se snaží dostat více než milion Američanů, a tak jsou na silnicích nekonečné zácpy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

satelitem pořízený snímek hurikánu Rita | Zdroj: ČTK

Severně od Houstonu se vytvořila gigantická dopravní zácpa o délce více než 155 kilometrů. Jde o nejrozsáhlejší evakuaci v dějinách státu Texas - upozorňuje starosta Houstonu Bill White. Hurikán sice zeslábl na čtvrtý z pětibodové stupnice, přesto jej odborníci hodnotí jako velmi nebezpečný. Bouře často mění kurz a neví se, kde udeří s největší silou.

Rita má podle posledních zpráv v průměru skoro 600 kilometrů. Očekává se, že postihne rozsáhlejší oblast než předchozí hurikán Katrina.

Stát Texas požádal federální vládu, aby posílila 6 tisíc místních příslušníků Národní gardy o dalších 10 tisíc vojáků, kteří se budou v případě potřeby podílet na záchranných pracích.

Jako předzvěst silné bouře už začalo vytrvale pršet v New Orleansu v Louisianě. Déšť se do tohoto města vrátil poprvé od chvíle, kdy ho na konci srpna zpustošil hurikán Katrina. Inženýři se snaží vyztužit hráze v obavě, že by mohly znovu povolit a vystavit město novým záplavám.

Předpověď varuje, že by v nadcházejících dnech na město mohlo spadnout až téměř 13 centimetrů deště. To je nebezpečně blízko hodnotě, která by mohla znovu znamenat pro město záplavy. Přitom to ještě není ani týden, co voda v New Orleansu konečně opadla.

Hurikán Rita ve čtvrtek zabočil v ostřejším úhlu, než meteorologové předpokládali. Tím se dostal na trasu, která by mohla ušetřit texaský Houston a blízký Galveston přímého zásahu. Zvýšila ale riziko, že by hurikán mohl udeřit blíž těžce zkoušenému New Orleansu.

V pohotovosti jsou zdravotní týmy i příslušníci Národní gardy. Vrtulníky jsou připravené, stejně jako záchranné lodě a čluny. Guvernérka Louisiany Kathleen Blancová zároveň požádala o dalších 15.000 vojáků. "Je velmi důležité, aby z pobřeží všichni odjeli," apeluje na obyvatele guvernérka.

Počet obětí hurikánu Katrina, který na americké pobřeží udeřil 29. srpna, stoupl podle poslední bilance na 1069. Jen ve státě Louisiana vzrostl počet potvrzených obětí na 832 osob.

Prezident George Bush - poučený čerstvou zkušeností z Katriny - vystupuje tentokrát velmi aktivně: "Je to velká bouře a je vskutku velmi důležité pro naše občany na texaském pobřeží, aby sledovali pokyny místních úřadů. Všechny složky naší administrativy se připravují na nejhorší."

Problémy jsou už ale s dodávkami pohonných hmot - v Texasu je čtvrtina rafinérií ve Spojených státech a všechny jsou přinejmenším dočasně uzavřeny. Ceny ropy ale včera dokonce mírně poklesly a dnes ráno se na asijských burzách pohybovaly kolem 66 dolarů za barel.

Regina Prouzová-Květoňová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme