Při explozi u italského konzulátu v Káhiře zemřel jeden člověk

Nejméně jednoho mrtvého a nejméně 10 zraněných si vyžádala exploze, která dnes ráno vážně poškodila budovu italského konzulátu v centru Káhiry. Informoval o tom mluvčí egyptského ministerstva zdravotnictví. Výbušniny nastražené v autě explodovaly v době, kdy byl konzulát zavřený. K útoku se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptští policisté zkoumají místo výbuchu v Káhiře

Egyptští policisté zkoumají místo výbuchu v Káhiře | Zdroj: Reuters

"Díky Božímu požehnání se vojákům Islámského státu podařilo u sídla italského konzulátu v centru Káhiry odpálit v zaparkovaném autě bombu, která obsahovala 450 kilogramů výbušného materiálu," uvedli islamisté na svém twitterovém účtu.

Muslimům doporučili, aby se drželi dále od budov, které podle nich představují legitimní cíle pro útoky.

Egyptský premiér Ibráhím Mahláb v reakci na útok uvedl, že Egypt je ve válce. "Nastal čas, aby se celý svět sjednotil v boji proti terorismu," citoval Mahlába egyptský list Al-Ahrám.

Italský premiér Matteo Renzi po útoku telefonicky hovořil s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. "Egypt nezůstane sám. Itálie a Egypt budou vždy společně bojovat proti terorismu," uvedl následně Renzi ve svém prohlášení.

Bombový útok odsoudil i papež František. V telegramu egyptskému prezidentovi vyzval všechny různě postavené politické a náboženské představitele, aby sjednotili své úsilí v boji proti terorismu a podporovali harmonii a solidaritu.

Při explozi se zřítila téměř celá přední stěna budovy konzulátu, okna byla vytržena z pantů. Výbuch poškodil také okolní domy a vodovodní potrubí. Nejbližší okolí proto bylo zaplaveno.

Italský konzulát se nachází na dopravní tepně spojující Ramsesovo náměstí se středem egyptské metropole. I o víkendovém ránu v postním měsíci ramadánu se nedaleko místa výbuchu nacházelo mnoho aut, mikrobusů i chodců.

K různým atentátům v Egyptě se v poslední době hlásili islamističtí radikálové, kteří si dali za cíl svrhnout vládu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme