Při havárii v maďarské hliníkárně zahynuli čtyři lidé

Čtyři mrtví, čtyři nezvěstní, 70 hospitalizovaných na popáleniny, z toho desítka ve vážném stavu. Taková je zatím bilance katastrofy v západomaďarském městě Ajka, kde došlo k havárii v továrně na výrobu kysličníku hlinitého. Poslední obětí je několikaměsíční dítě, které našli policisté dnes nad ránem. Vláda v oblasti vyhlásila stav ohrožení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebezpečné červené bláto zaplavilo několik obcí na západě Maďarska | Zdroj: ČTK

U hlinikárny, která leží asi 50 kilometrů severně od Balatonu, se protrhla stěna nádrže s takzvaným červeným bahnem, které se skladuje v obrovských nádržích. Jde o žíravou látku, která rozleptáva pokožku, ohrožuje dýchací cesty a ničí i jiné živé organizmy.

Červené bláto zaplavilo 5 až 6 obcí, odplavilo lidi, auta i domácí zvířata. Osm vesnic je ohrožených a muselo být evakuováno několik stovek obyvatel.

V prostoru celou noc pracovaly desítky sanitek, několik vrtulníků a požárnické, policejní i vojenské jednotky. Nejnověji hrozí, že kontaminovaná voda dosáhne přes malou říčku i Dunaj.

Gregor Martin Papucsek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme