Při havárii vrtulníku v Iráku zahynulo 31 amerických vojáků

Při havárii dopravního vrtulníku v západní části Iráku přišlo o život 31 příslušníků americké námořní pěchoty. Informovala o tom televize CNN a vojenské velení USA nehodu potvrdilo. Stroj se k zemi zřítil krátce před polednem místního času v poušti blízko hranic s Jordánskem. Na místo se už dostaly záchranné a pátrací týmy, ale příčina pádu zatím nebyla zjištěna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

těžký transportní vrtulník CH-53

těžký transportní vrtulník CH-53 | Foto: USMC

Podle Pentagonu šlo o vrtulník CH-53 Sea Stallion, který je konstruován pro přepravu 37 lidí, ale na palubě se jich může stěsnat až 55. Pokud se počty mrtvých potvrdí, bude tato nehoda patřit k nejtragičtějším haváriím helikoptér v Iráku. Od začátku války k zemi jich americká armáda ztratila na 33. Dvě třetiny z tohoto počtu poslala k zemi nepřátelská střelba.

Při různých incidentech zemřelo v Iráku ve středu 36 amerických vojáků, celkový počet amerických obětí se přiblížil 1 400 a zraněných je více než 10 000. Problém v Iráku bude vyřešen, až tam sami Iráčané převeznou iniciativu a lidé uvidí pokrok, řekl dnes na tiskové konferenci v Bílém domě George Bush.

"Očekáváme, že k volbám půjde hodně Iráčanů. Je zřejmé, že někteří budou zastrašeni," řekl prezident Bush a zdůraznil, že průzkumy ukazují, že velká většina Iráčanů se chce voleb účastnit, někteří se cítí zastrašeni. Vyzval všechny, aby šli volit a bojovat s teroristy, kteří nemají nejlepší záměry s Iráčany, nemají pozitivní agendu, jasný pohled do budoucna a obávají se svobodné společnosti. Prezident Bush také ocenil spolupráci OSN a odhodlání premiéra Alávího volby uskutečnit.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme