Při hlasování o brexitu rozhodovalo vzdělání, tvrdí vědci. Více vysokoškoláků by výsledek změnilo

Při hlasování o britském odchodu z Evropské unie rozhodovala úroveň vzdělání. Řekli to vědci z univerzity v Leicesteru. Podle vědců stačilo jen o 3 procenta víc vysokoškoláků a Británie by v unii pravděpodobně zůstala. Z výzkumu vyplývá, že vzdělání mělo větší váhu než věk, pohlaví nebo volební průzkumy.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V sídle Evropské komise věší vlajky před prvním jednáním s Velkou Británii o brexitu | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Podle vědců, kteří svou studii zveřejnili v odborném časopisu World Development, hrály při hlasování důležitou roli i pohlaví a věk. Ani jeden z těchto faktorů, včetně příjmu, ale nebyl tak důležitý jako vzdělání.

Výzkumníci mají také za to, že změnu výsledku by nejspíš přinesla i volební účast nižší o sedm procent, popsal deník Independent. Hlasování o brexitu přitom doprovázela vysoká volební účast – k urnám přišlo přes 72 procent voličů. Britský odchod z EU podpořilo 52 procent hlasujících. Země se od Bruselu odpojí na jaře 2019.

Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme