Při leteckém něštěstí zahynuli Kypřané, Řekové, Arméni a Němec

Na palubě kyperského letounu nebyli žádní čeští občané. Vyplývá to z oficiálního seznamu cestujících, který cituje agentura Reuters. Letadlo, které se zřítilo nedaleko Atén, letělo více než dvě hodiny řeckým vzdušným prostorem, aniž bylo ovládané piloty. Na palubě Boeingu 737-200 byli 104 občané Kypru, 12 Řeků, 4 Arméni a 1 Němec. Kvůli výpadku klimatizačního zařízení a systému vyrovnávání tlaku se všichni zřejmě udusili a umrzli, a to už dlouho před zřícením stroje. Ten mířil z Larnaky do Prahy a v hlavním městě Řecka měl mít mezipřistání. Společnost Helios Airways, které letoun patřil, v pondělí zastavila provoz všech svých letadel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní obětí leteckého neštěstí prožívají nezměrný žal | Zdroj: ČTK

Stroj kyperské letecké společnosti Helios Airways, který se zřítil nedaleko Atén, letěl více než dvě hodiny řeckým vzdušným prostorem, aniž byl ovládaný piloty. Údaj zveřejnila večer řecká vláda. Vyplývá z něj, že Boeing 737-200 odstartoval z kyperské Larnaky v 8 hodin. Po více než půl hodině vstoupil do řeckého vzdušného prostoru.

Protože se však kontrolní věži aténského letiště nepodařilo navázat s ním spojení, obrátili se řečtí dispečeři na své larnacké kolegy. Ti jim sdělili, že letoun ještě před vstupem do řeckého vzdušného prostoru hlásil problémy s klimatizací. Řečtí civilní dispečeři se vzápětí obrátili na ministerstvo obrany, a to vyhlásilo poplach. Letadlo mělo po mezipřistání v Aténách pokračovat do Prahy. Více se dočtete ZDE.

Odborníci si kladou otázky

Experti příčinu tragické nehody nechápou. Specialisté především poukazují na to, že prudká ztráta tlaku nebo nedostatek kyslíku v kabině představují problém velmi vzácný a navíc jsou moderní letouny proti takové události dobře a několikanásobně jištěny. Podle jejich úsudků musí být za katastrofou souhra několika příčin. Odpověď možná poskytnou černé skříňky. Mluvčí řecké vlády v neděli večer definitivně vyloučil teroristickou akci jako příčinu katastrofy: "Neexistují pro to vůbec žádné indicie."

Na seznamu není žádný Čech

Definitivní odpověď na otázku, zda letounem necestoval i nějaký Čech, dal až po 24 hodinách od katastrofy oficiální seznam pasažérů, ze kterého citovala agentura Reuters: na palubě nebyli žádní čeští občané. Podle informací kyperské vlády zahynulo všech 121 cestujících: 104 Kypřané, dvanáct Řeků, čtyři Arméni a jeden Němec. Pražské úřady ale soudí, že českou oběť stále nelze definitivně vyloučit.

Před tím mělo české ministerstvo zahraničí pouze neúplný seznam pasažérů, a to prostřednictvím cizinecké policie, Interpolu a ministerstva vnitra. Tento nestandardní postup si vymínila kyperská strana. Velvyslanectví v Aténách ani Českou správu letišť nekontaktoval nikdo, kdo by v souvislosti s tímto leteckým neštěstím postrádal své blízké.

Pražský zástupce letecké společnosti Helios Airways Dalibor Valko uvedl, že v Praze na odlet tímto letounem čekalo asi 70 pasažérů, kteří se měli linkou vrátit do Atén a Larnaky.

K identifikaci pomůže analýza DNA

Ostatky byly odvezeny ze soutěsky Dramatikos u Marathónu do Athén, kde budou následovat soudní pitvy a také analýzy DNA - ty budou probíhat zhruba 10 dní. Jak řekl v řecké televizi ERT ministr vnitra Prokopis Pavlopulos, zatím se podařilo identifikovat pouze 6 těl. Na památku obětí leteckého neštěstí u vyhlásily řecká i kyperská vláda třídenní státní smutek.

Týmy už také nalezly obě černé skříňky, avšak jejich stav prý není dobrý. Skříňky putují do Paříže, kde je budou zkoumat experti.

V pondělí odpoledne letecká společnost Helios Airways zastavila provoz všech svých letadel. Vznikla v roce 1999 jako první soukromý kyperský letecký dopravce. Společnost se orientuje na prázdninové lety do Atén, na řecké ostrovy a nabízí také spojení do Dublinu, Prahy, Sofie Varšavy, Štrasburku i do dalších destinací. Dnes ráno mělo jedno letadlo Helios Airways odstartovat z Larnaky do Sofie, ale odmítli do něj nastoupit jak cestující, tak posádka. Šlo o stejný model stroje, který v neděli havaroval.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Robert Mikoláš, Ivana Bernáthová, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme