Při leteckém něštěstí zahynuli Kypřané, Řekové, Arméni a Němec

Na palubě kyperského letounu nebyli žádní čeští občané. Vyplývá to z oficiálního seznamu cestujících, který cituje agentura Reuters. Letadlo, které se zřítilo nedaleko Atén, letělo více než dvě hodiny řeckým vzdušným prostorem, aniž bylo ovládané piloty. Na palubě Boeingu 737-200 byli 104 občané Kypru, 12 Řeků, 4 Arméni a 1 Němec. Kvůli výpadku klimatizačního zařízení a systému vyrovnávání tlaku se všichni zřejmě udusili a umrzli, a to už dlouho před zřícením stroje. Ten mířil z Larnaky do Prahy a v hlavním městě Řecka měl mít mezipřistání. Společnost Helios Airways, které letoun patřil, v pondělí zastavila provoz všech svých letadel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní obětí leteckého neštěstí prožívají nezměrný žal | Foto: ČTK/EPA

Stroj kyperské letecké společnosti Helios Airways, který se zřítil nedaleko Atén, letěl více než dvě hodiny řeckým vzdušným prostorem, aniž byl ovládaný piloty. Údaj zveřejnila večer řecká vláda. Vyplývá z něj, že Boeing 737-200 odstartoval z kyperské Larnaky v 8 hodin. Po více než půl hodině vstoupil do řeckého vzdušného prostoru.

Protože se však kontrolní věži aténského letiště nepodařilo navázat s ním spojení, obrátili se řečtí dispečeři na své larnacké kolegy. Ti jim sdělili, že letoun ještě před vstupem do řeckého vzdušného prostoru hlásil problémy s klimatizací. Řečtí civilní dispečeři se vzápětí obrátili na ministerstvo obrany, a to vyhlásilo poplach. Letadlo mělo po mezipřistání v Aténách pokračovat do Prahy. Více se dočtete ZDE.

Odborníci si kladou otázky

Experti příčinu tragické nehody nechápou. Specialisté především poukazují na to, že prudká ztráta tlaku nebo nedostatek kyslíku v kabině představují problém velmi vzácný a navíc jsou moderní letouny proti takové události dobře a několikanásobně jištěny. Podle jejich úsudků musí být za katastrofou souhra několika příčin. Odpověď možná poskytnou černé skříňky. Mluvčí řecké vlády v neděli večer definitivně vyloučil teroristickou akci jako příčinu katastrofy: "Neexistují pro to vůbec žádné indicie."

Na seznamu není žádný Čech

Definitivní odpověď na otázku, zda letounem necestoval i nějaký Čech, dal až po 24 hodinách od katastrofy oficiální seznam pasažérů, ze kterého citovala agentura Reuters: na palubě nebyli žádní čeští občané. Podle informací kyperské vlády zahynulo všech 121 cestujících: 104 Kypřané, dvanáct Řeků, čtyři Arméni a jeden Němec. Pražské úřady ale soudí, že českou oběť stále nelze definitivně vyloučit.

Před tím mělo české ministerstvo zahraničí pouze neúplný seznam pasažérů, a to prostřednictvím cizinecké policie, Interpolu a ministerstva vnitra. Tento nestandardní postup si vymínila kyperská strana. Velvyslanectví v Aténách ani Českou správu letišť nekontaktoval nikdo, kdo by v souvislosti s tímto leteckým neštěstím postrádal své blízké.

Pražský zástupce letecké společnosti Helios Airways Dalibor Valko uvedl, že v Praze na odlet tímto letounem čekalo asi 70 pasažérů, kteří se měli linkou vrátit do Atén a Larnaky.

K identifikaci pomůže analýza DNA

Ostatky byly odvezeny ze soutěsky Dramatikos u Marathónu do Athén, kde budou následovat soudní pitvy a také analýzy DNA - ty budou probíhat zhruba 10 dní. Jak řekl v řecké televizi ERT ministr vnitra Prokopis Pavlopulos, zatím se podařilo identifikovat pouze 6 těl. Na památku obětí leteckého neštěstí u vyhlásily řecká i kyperská vláda třídenní státní smutek.

Týmy už také nalezly obě černé skříňky, avšak jejich stav prý není dobrý. Skříňky putují do Paříže, kde je budou zkoumat experti.

V pondělí odpoledne letecká společnost Helios Airways zastavila provoz všech svých letadel. Vznikla v roce 1999 jako první soukromý kyperský letecký dopravce. Společnost se orientuje na prázdninové lety do Atén, na řecké ostrovy a nabízí také spojení do Dublinu, Prahy, Sofie Varšavy, Štrasburku i do dalších destinací. Dnes ráno mělo jedno letadlo Helios Airways odstartovat z Larnaky do Sofie, ale odmítli do něj nastoupit jak cestující, tak posádka. Šlo o stejný model stroje, který v neděli havaroval.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Robert Mikoláš, Ivana Bernáthová, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme