Při leteckých závodech v USA havaroval letoun a zranil 56 lidí, 3 zemřeli

Tragicky skončily letecké závody v americké Nevadě. Jeden z letounů typu Mustang se na akci u města Reno zřítil poblíž hlavní tribuny. Podle dosavadních informací si nehoda vyžádala nejméně 3 mrtvé a 56 zraněných, polovina lidí je údajně v kritickém stavu a ohrožení života v nemocnicích. Místní televize ale mluví až o 12 mrtvých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boční pohled na P-51 Mustang | Foto: Dryden Flight Research Center NASA

Podle mluvčí první pomoci Stephanie Kruseové jde možná o jedno z největších neštěstí v této oblastí za několik desítek let.

Letadlo spadlo v pátek kolem 16:30 místního času při letecké show Reno Air Races u města Reno na hlavní část tribuny z výšky asi 150 metrů. Při nárazu explodovalo a rozlomilo se na mnoho kusů. "Je to jak masakr, jako kdyby explodovala bomba," řekl místnímu deníku Reno Gazette očitý svědek Gerald Lent.

Legendární bojový letoun z 2. světové války údajně řídil osmdesátiletý pilot a válečný veterán Jimmy Leeward. Těsně před pádem vyslal nouzové volání.

Každoroční letecká show, která se u Rena koná od 60. let a každoročně přiláká tisíce návštěvníků, nebyla ani před posledním incidentem úplně bezpečným podnikem. Dřívější havárie připravily o život podle deníku USA Today dohromady 19 lidí.

Například v letech 2007 a 2008 při nich zahynuli 4 piloti. Soutěž je podobná automobilovým závodům na obloze. Létá se po oválu kolem pylonů rychlostí až 800 kilometrů za hodinu.

Jan Prokeš, Simona Bartošová, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme