Při likvidaci lesního požáru v americké Arizoně zemřelo 19 hasičů, oheň jim zřejmě odřízl cestu

Při lesním požáru v americké Arizoně zemřelo 19 hasičů. Asi 140 kilometrů od státní metropole Phoenixu se snažili zabránit šíření ohnivého živlu. Podle předběžných informací jim lesní požár odřízl únikovou cestu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v Arizoně | Zdroj: Reuters

Je to nejhorší hasičská tragédie podobného druhu v Americe za poslední desetiletí. Hasiči zasahovali u městečka Yarnell 85 mil severozápadně od Phoenixu.

Velitel prescottských hasičů Dan Fraijo zatím nedokázal říct, co se přesně stalo. Uvedl jen, že ztratili 19 nejlepších lidí. Přežil jediný člen jednotky, který byl v dané chvíli jinde. Zatím nejsou zprávy o jeho stavu.

Někteří hasiči byli nalezeni ve speciálních foliových stanech, které by je měly před ohněm a žárem v podobně kritické situaci chránit, tentokrát ale nestačily.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak se při požárech chrání čeští hasiči, mluvil na Radiožurnálu kapitán Jan Pecl

„Problém je v době účinnosti. Tento materiál v čase působení plamene tepelně degraduje a jeho ochranná funkce se během několika minut postupně snižuje,“ vysvětluje kapitán Jan Pecl z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Američané o mrtvých mluví jako o hrdinech. Stejně se o nich vyjádřil i prezident USA Barack Obama, který je aktuálně v Tanzánii.

Požár vypukl v pátek u Yarnellu od blesku. Oheň už spálil nejméně 200 domů, většinou v Yarnellu. Jihozápad Spojených států sužují tropické teploty, ve Phoenixu o víkendu naměřili 48 stupňů.

Lesní požáry jsou na jihozápadě Spojených států časté. Přinejmenším od roku 1933, kdy nedaleko Los Angeles zemřelo v podobné situaci 25 hasičů, se však nestalo, že by jich zahynulo při lesním požáru tolik najednou.


Zvětšit mapu

Vít Pohanka, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme