Při mezinárodní razii policisté zadrželi šest lidí. Radikalizovali mladé muslimy na Mallorce

Španělští policisté rozbili údajnou buňku teroristů na Mallorce. Zatkli tam čtyři lidi podezřelé z napojení na takzvaný Islámský stát. Jejich kolegové z Německa a Velké Británie zatkli další dva členy skupiny.

Palma de Mallorca Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci britské policie. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Skupina z Palmy de Mallorca se podle španělského ministerstva vnitra především snažila nabírat další členy a radikalizovat je.

Na internetu zveřejňovala videa s násilným obsahem. Každý týden se pak na tajných schůzkách pokoušela přesvědčit mladé lidi, aby se vydali bojovat do válečných oblastí.

Muž belgicko-marockého původu zadržený v Birminghamu celou skupinu podle vyšetřovatelů vedl. Jde o ultrakonzervativního imáma a otce osmi dětí, kterého už předtím sledovaly bezpečnostní složky několika evropských zemí.

Nedávno prý odcestoval právě na Mallorcu, aby tam ostatním podezřelým předal pokyny. Španěl zadržený v Dortmundu udržoval s ostatními kontakt.

Policie si členů skupiny všimla v roce 2015 díky internetové stránce s videy, která zobrazovala postupnou radikalizaci mladého muslima žijícího ve Španělsku a jeho následnou cestu do Sýrie. Podezřelí tam taky vyjadřovali podporu teroristickým útokům po Evropě.

Madrid při rozkrývání případu spolupracoval s evropskými policejními úřady jako je Europol, španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido si to pochvaloval: „Tato operace ukazuje, že je klíčově, aby policie v boji proti terorismu spolupracovala na mezinárodní úrovni."

Ve Španělsku už dva roky platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení terorismem. Tamní policie za tu dobu zadržela 178 lidí podezřelých z napojení na džihádisty.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme