Při náboženských střetech mezi křesťany a muslimy v Egyptě zemřelo nejméně 5 lidí

Pět lidí zemřelo při střetech mezi křesťany a muslimy v egyptském městě Chusús nedaleko Káhiry. Násilnosti začaly poté, co několik křesťanských dětí vylezlo na zeď muslimské školy. Členové obou komunit po sobě následně začali střílet.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptem to v dnech druhého výročí Mubarakova pádu opět vře.

Egyptem to v dnech druhého výročí Mubarakova pádu opět vře. | Zdroj: Reuters

„Šokovalo mě, když jsem viděl Nagíba Iskandera, jak tam hned přiběhl se zbraní. Řekl jsem mu: To, co děláš, je špatné! Šokovalo mě, když začal střílet nahoru do vzduchu. A to přísahám, že to byly jenom děti, které se chtěly podívat, co se tam děje,“ popsal začátek střelby jeden z místních muslimů Mahmúd Mahmúd Alfí.

Ke střetům se vyjádřil i Kámil, jeden z tamních křesťanů.

„Určitě v tom mají prsty lidé, kteří chtějí vyprovokovat sektářské střety mezi muslimy a křesťany. Žiju tady přes třicet let a nikdy jsem tu žádné podobné násilnosti nezažil," dodává Kámil.

Protesty proti prezidentovi Mursímu

Napětí mezi náboženskými komunitami v Egyptě roste v důsledku zhoršení bezpečnostní situace po odstoupení bývalého prezidenta Husního Mubaraka přede dvěma lety. Stovky Egypťanů zároveň znovu protestují proti současnému prezidentovi Mursímu. Demonstrace před Nejvyšším soudem rozehnala až policie slzným plynem. Další vlna protestů v Káhiře a ve městě Fajjům jižně od egyptské metropole si vyžádala nejméně osm raněných.

Policie v Káhiře slzným plynem rozehnala asi pět set lidí, kteří zaútočili na sídlo egyptského nejvyššího soudu a státní prokuratury. Protestovali tam proti obvinění známého televizního satirika Básima Júsufa z rouhání a hanobení prezidenta Muhammada Mursího.

„Legitimita se ztrácí, když se začne prolévat krev. S první kapkou krve prolité na ulici prezident ztrácí svou legitimitu. Lidé tady už necítí žádný rozdíl mezi Mubarakem a Mursím. Revoluce má jeden jasný směr, jede jako vlak a smete každého, kdo se jí postaví do cesty,“ vysvětlil další důvody demonstrantů jeden z nich Ahmed Ádil.

Marína Dvořáková, David Nyč, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme