Při náletech 70 mrtvých civilistů, tvrdí Taliban
Taliban tvrdí, že za tři dny náletů na Afghánistán přišlo o život více než 70 civilistů a přes 100 osob utrpělo zranění. Sdělila to agentura AIP, která má blízko k afghánskému vládnímu hnutí. Na Afghanistán dopadají už druhý den bomby za denního světla a potvrzují se tak slova amerického prezidenta Bushe, že Spojené státy ovládly vzdušný tamní prostor. Neupřesnil však, zda Washington nasadí i pozemní vojsko. Americká letadla dnes po úsvitu bombardovala jihoafghánské město Kandahár, které je baštou afghánského vládního hnutí Taliban. Bitevní letouny shodily tři pumy nedaleko kandahárského letiště. Organizace Al-Káida ještě předtím vyzvala muslimy ke svaté válce proti Spojeným státům a k útokům na jejich zájmy po celém světě. Útoky pomocí unesených letadel na Spojené státy budou podle ní pokračovat. Taliban zrušil všechna svá omezení vůči bin Ládinovi. Ten teď podle afghánského vládního hnutí smí vést džihádproti Spojeným státům.
Britský tisk s odvoláním na vojenské zdroje píše, že vzdušné operace v Afghánistánu se po úspěšných zásazích chýlí ke konci. Podle něj se Britové a Američané po ovládnutí oblohy připravují na nasazení pozemních sil. List The Daily Telegraph tvrdí, že nálety mohou skončit už dnes. Podle agentur se některá letadla vracejí zpět z misí v Afghánistánu s municí. Většina úkolů je totiž splněna a už není co bombardovat. Podle Independentu se v nejbližších dnech přesune dalších tisíc amerických vojáků do Uzbekistánu. Do země mají přijít také Britové, kteří jsou teď na cvičení v Ománu.
Nálety se za úsvitu soustředily na jihoafghánské město Kandahár. Letouny shodily tři pumy nedaleko kandahárského letiště. Talibanská protivzdušná obrana zahájila na letadla palbu. Kandahár je od neděle častým terčem, protože podle zpravodajských informací se tam zdržuje několik stovek stoupenců Usámy bin Ládina a jsou tam i klíčové systémy protivzdušné obrany Talibanu. Podle jeho informací Usáma bi Ládin i talibanský vůdce Muhammad Umar jsou stále naživu a v pořádku.
Před ranními útoky americká armáda podnikla třetí vlnu nočních útoků v Afghánistánu. V Kábulu bylo dnes večer slyšet palbu protivzdušné obrany a hukot letících letadel. Nedaleko letiště u Kandaháru dopadly za tmy čtyři pumy. Podle amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda se během pumových a raketových úderů podařilo rozvrátit protileteckou obranu Afghanistánu a zničit všechna vojenská letiště s vyjímkou jednoho, nálety proto budou nyní probíhat prakticky 24 hodin denně. Rumsfeld oznámil, že Pentagon nemá žádné informace, které by potvrdily, že čtyři pracovníci OSN v Kábulu byli při minulém útoku zabiti americkou raketou.
Podle zdrojů afghánského vládního hnutí Taliban bylo v noci zasaženo nejméně pět provincií Afghánistánu. "Byl zasažen Kandahár, Nangarhár, Lógar, Herát a část provincie Kábul," informoval představitel Talibanu. Podle něj jedna raketa zasáhla vesnici u Kandaháru, zatímco v severní části provincie Kábul "byly zasaženy osídlené oblasti". Naproti tomu ve městě Dželálábád, metropoli provincie Nangarhár, prý byly zasaženy vojenské objekty. Podle Talibanu si vzdušné útoky na Kábul, Kandahár a další cíle vyžádaly desítky mrtvých mezi civilisty. Jedna americká raketa údajně dopadla na obytnou čtvrť Kábulu, kde prý usmrtila blíže neupřesněný počet lidí. Agentura Reuters s odvoláním na očité svědky uvedla, že při dopadu bomby utrpěly zranění čtyři ženy, které byly převezeny do nemocnice.
Jeden americký voják byl v úterý na blíže neurčeném místě zraněn, když uvízl mezi dvěma vojenskými vozidly. Oznámilo to ústřední velení amerických ozbrojených sil. Zraněný byl letecky přepraven na základnu Incirlik v Turecku na ošetření a je v kritickém stavu.
Útoky ve Spojených státech vedené unesenými letadly budou podle mluvčího teroristické organizace al-Kajdá pokračovat. Jeho prohlášení vysílala televize al-Džazíra. Jak dodal, boj organizace al-Kajdá neustane, dokud se Spojené státy nestáhnou s muslimských zemí. Al-Kajdá zároveň vyzvala všechny muslimy k účasti na džihádu. Washington dal vzápětí najevo, že toto prohlášení ho utvrdilo v přesvědčení zlikvidovat tuto al-Kajdu řízenou Usámou bin Ládinem. "Jestliže někdo potřeboval další důkazy, že tato skupina teroristů podnikla útoky proti svobodě a civilizaci, jediné, co musí udělat, je zhlédnout toto poselství," řekl nejmenovaný představitel Bílého domu.
Na území ovládané protitalibanskou Severní aliancí na severu Afghánistánu se stahují další tisíce uprchlíků - hlavně z Kábulu. Opoziční velitelé zdůrazňují nutnost humanitární pomoci. Vysoce prý také oceňují záměr české vlády poslat do Afghánistánu zásilku potravin. Potvrdil to spolupracovník ČRo 1 - Radiožurnálu z agentury Epicentrum Jaromír Štětina.
Zadržený francouzský novinář, který do Afghánistánu pronikl v ženském přestrojení, byl podle afghánské islámské tiskové agentury obviněn ze špionáže a je vyšetřován. Michel Peyard, reportér týdeníku Paris Match, nemůže podle mluvčího hnutí Taliban počítat se shovívavostí. Vstoupil prá na afghánské území nelegálně se špionážním posláním. Důkazem je podle mluvčího Talibanu fakt, že dotyčný Francouz měl u sebe satelitní telefon, magnetofon a další zařízení užívaná pro špionáž. O jaká zařízení konkrétně šlo ovšem nebylo sděleno. Francouzské ministerstvo zahraničí nedisponuje žádnými novými informacemi o Peyardově osudu. Podle mluvčího ministerstva byl vydán příkaz francouzskému zástupci v Pákistánu, aby navázal kontakty s oficiálními místy s cílem dosáhnout osvobození novináře.