Při náletech v Sýrii zemřelo přes 100 lidí. Bomby padaly na území ovládané opozicí

Při náletech v Sýrii na oblasti ovládané povstaleckou opozicí zahynulo v posledních dvou dnech 110 lidí. Bomby v úterý dopadly na východní Ghútu u Damašku, kde zahynulo 63 civilistů, včetně 14 dětí. Další stovka osob utrpěla zranění. O den dříve v oblasti přišlo za stejných okolností o život 31 osob, v severozápadní provincii Idlib zahynulo v pondělí 16 lidí. Informovala o tom v úterý exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR).

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrská vojenská letadla podle SOHR útočila na Harastu, Dúmu a Hamúriju, což jsou místa ležící severovýchodně od Damašku. Východní Ghúta je poslední oblast poblíž metropole, již ovládají oponenti vlády. Od roku 2013 ji obléhá armáda, která před šesti týdny zahájila novou ofenzivu. S důsledky obléhání se potýká 400 000 lidí, kteří v této oblasti žijí.

UNICEF vyhlašuje první charitativní sbírku v kryptoměně. Od dárců požaduje pouze instalaci softwaru

Číst článek

Z Idlibu byl hlášen nálet na městečko Tarmalá. Idlib je posledním útočištěm odpůrců syrské vlády a islámských radikálů. Syrská armáda bojuje od prosince o jižní Idlib, aby získala přístup ke strategické dopravní tepně mezi severem země a Damaškem. Panují obavy, že jsou do bojů znovu nasazovány i chemické zbraně.

Syrskou armádu podporují Rusové

Syrskou armádu podporuje její spojenec Rusko. To podle agentury Reuters v Idlibu zintenzivnilo nálety po sobotním incidentu, při němž bylo sestřeleno ruské letadlo a jeho pilot zabit. Od neděle v této oblasti zahynulo podle agentury AP 28 osob.

Ruská armáda dnes oznámila, že požádala Turecko, aby jí pomohlo získat trosky letadla. Chce tak zjistit, jakou zbraní bylo sestřeleno. Podle některých ruských médií mohla střela pocházet z Ukrajiny nebo USA. V úterý bylo pilotovo tělo převezeno do Ruska.

Situaci komplikuje přítomnost turecké armády u severní syrské hranice s Tureckem. Syrská armáda nově umístila k hranici v provinciích Halab a Idlib novou protivzdušnou obranu. „Pokrývá oblast severní Sýrie a zahrne (oblast) Afrín, kde turecká letadla podporují pozemní operace turecké armády a Svobodné syrské armády,“ citoval Reuters svůj zdroj.

Turci přišli o jednoho vojáka

Turecká armáda v úterý oznámila, že přišla na severu Sýrie o jednoho vojáka, když se tam Turci snažili zřídit další monitorovací post.

Syrští povstalci sestřelili ruskou stíhačku. Zraněného pilota zabili

Číst článek

Turci se soustřeďují na boj proti kurdským milicím v pohraničním Afrínu. Nedaleko, v Manbidži, působí také američtí vojáci, kteří jsou spojenci Kurdů v boji proti islámským radikálům. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý americké jednotky vyzval, aby se z Manbidže stáhly. Obvinil USA, že jejich zájmy v Sýrii směřují proti Turecku, Íránu a také Rusku.

„Spojené státy tvrdí, že posílají pro boj proti Islámskému státu 5000 nákladních aut a 2000 nákladních letadel; tomu nevěříme. Znamená to, že jste zaměřeni proti Turecku, Íránu a asi také Rusku,“ sdělil Erdogan na adresu USA.

Turecká armáda oznámila, že v bojích v Afrínu od jejich zahájení zabila, zranila nebo zajala 970 členů kurdských milicí a Islámského státu.

Zástupce OSN v úterý vyzval k okamžitému ukončení bojů v Sýrii, aby bylo možné pokračovat v humanitárních operacích. Podle OSN kvůli bojům v Idlibu odešlo ze svých domovů na 200 000 lidí.

Zástupce OSN v úterý řekl, že mají-li humanitární operace v Sýrii pokračovat, musí boje okamžitě přestat. Podle OSN v mnoha částech Sýrie panuje humanitární krize, která může mít vážné důsledky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme