Při náletu na Mosul zahynulo v březnu víc než sto civilistů, přiznaly Spojené státy

Vyšetřování armády Spojených států potvrdilo, že při březnovém americkém náletu na Mosul zemřelo nejméně 105 civilistů. Uvedl to Pentagon s tím, že příčinou krveprolití byl druhotný výbuch nechtěně vyvolaný bombardováním, po němž se zřítil dům plný lidí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničená část města Mosul

Zničená část města Mosul | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Útok s jedním z největších počtů civilních obětí od americké invaze do Iráku v roce 2003 byl cílen na radikály z teroristické organizace Islámský stát (IS), kteří podle irácké armády okolní budovy před zásahem podminovali.

Americká letadla útočila ve snaze podpořit pozemní akce irácké armády při bojích o západní Mosul. Při bitvě trvající od února tam již bylo zabito či zraněno více než 1600 civilistů.

Irácká armáda pozastavila osvobozování Mosulu, prověřuje zprávy o civilních obětech náletů

Číst článek

Dřívější americké závěry o tom, že islamisté do domů před útokem naháněli civilisty záměrně, podminovali je a palbou na ně naváděli americká letadla, podle agentury AP nepotvrdilo několik svědků přeživších nálet. V místě prý z nedostatku jiných možností žily desítky lidí prchajících před IS.

List The Guardian popsal, že více než týden po leteckém útoku, který proběhl 17. března, byla z trosek zasažených domů stále vytahována těla. Některé zprávy z března tvrdily, že nálety připravily o život více než 200 lidí.

Americká armáda uvedla, že o bombardování oblasti ji požádal sám Irák. Cílem byli bojovníci Islámského státu. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme