Při náletu na pekárnu v syrské provincii Hamá zahynulo nejméně 90 lidí

Nejméně devadesát lidí čekajících ve frontě na chleba zahynulo při náletu syrské armády v centrální Sýrii. K masakru došlo ve městě Halfájá v provincii Hamá. Syrská opozice původně mluvila dokonce o dvou stovkách obětí. Město nedávno dobyli opozičními ozbrojenci. Do Sýrie mezitím přes sousední Libanon přijel mezinárodní zmocněnec Lachdar Brahímí. V zájmu zastavení krvavé války usiluje o setkání se syrským prezidentem Bašárem Asadem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícená budova V Damašku po náletu vládních sil | Zdroj: Reuters

Podle opozičních aktivistů zaútočilo letectvo na pekárnu v okamžiku, kdy před ní stála ve frontě asi tisícovka lidí. Čekali na chleba, který se stal v oblasti sužované boji nedostatkovým zbožím.

Nejedná se zdaleka o první útok syrské armády na pekárnu. Podobně už zahynuly desítky lidí při náletech a dělostřelecké palbě hlavně na severu země.

Přehrát

00:00 / 00:00

O útoku na pekárnu v Sýrii informoval redaktor Jaromír Marek.

Asadův režim takto vždy útočil na obyvatele těch území, která před tím dobyli povstalci. Organizace Human Rights Watch odhaduje, že se takto Damašek snaží obyvatele odradit od spolupráce s rebely.

Město Halfájá leží v centrální provincii Hamá. Povstalci nedávno ohlásili, že právě na ní teď soustředí své útoky. Západní tajné služby odhadují, že syrská vláda už má pod kontrolou asi jenom čtvrtinu země.

Boje v Sýrii trvají už 21 měsíců. Během nich zahynulo 44 tisíc lidí, z toho více než 30 tisíc civilistů.

Syrské chemické zbraně jsou v bezpečí, hlásí Izrael

Číst článek

Jaromír Marek, Břetislav Tureček, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme