Při náletu syrského letectva na čerpací stanici v Damašku zahynulo 30 lidí

Bombardování syrského letectva na východním předměstí Damašku nepřežilo nejméně 30 lidí, další desítky jsou zraněny. Podle tamních aktivistů nálet zasáhl přelidněnou čerpací stanici v momentě, kdy dorazila cisterna s benzinem. Aktuální zpráva OSN navíc tvrdí, že v Sýrii už v důsledku občanské války zemřelo 60 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hořící benzínka na předměstí Damašku po náletu syrského letectva | Zdroj: ČTK

Na místě zůstala ležet roztrhaná a ohořelá těla, mezi oběťmi bylo mnoho žen a dětí.

Téměř dva roky trvající válka zemi vyčerpává. Syřané proto čekají na benzin v obrovských frontách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

„Podle nezávislých pozorovatelů v té oblasti nejsou rebelové. Takže buďto šlo v každém případě o politováníhodný a hrozný omyl, nebo šlo o úmysl, což je samozřejmě ještě horší,“ zmínil ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu komentátor Milan Slezák.

Při bombardování syrského letectva dnes také údajně zemřelo nejméně 11 členů jedné rodiny při zásahu pekárny.

V Sýrii už zahynulo 60 tisíc lidí

Podle OSN už konflikt v Sýrii stál život více než 60 tisíc lidí, což je o 15 tisíc více, než se dosud odhadovalo. Ve vyčerpávající zprávě, kterou komisaři mezinárodní organizace dávali dohromady půl roku, předkládá OSN konkrétní seznam prokazatelně zabitých lidí.

Zpráva neuvádí, jestli jsou mrtví rebelové, vojáci nebo civilisté. Děsivá je například bilance města Homs, kde podle zprávy zemřel každý pátý člověk. Odhad přišel dva dny poté, co jiný činitel OSN vyslovil chmurnou analýzu. Jak řekl mezinárodní emisar Lachdar Brahímí, pokud válka neskončí, přinese v tomto roce smrt další stovce tisíc Syřanů.

V syrské občanské válce už delší dobu panuje patový stav a žádná ze stran - ani vládní síly, ani opozice - nemá rozhodující převahu. Podle Slezáka se tak konflikt potáhne a bude přibývat i obětí. „Asad sice ztrácí půdu pod nohama, vojensky už se bojuje na mnoha místech země. Na druhou stranu povstalci přece jenom nemají dostatek technických sil a výzbroje, aby překonali armádní převahu,“ upozornil.

Zvrat může přinést postoj Íránu

Dodal, že kdyby se našlo diplomatické řešení, na kterém se pracuje už několik měsíců, boje mohou skončit ze dne na den. Zdůraznil ale, že se stěží podařilo prosadit příměří, které navíc vydrželo jen několik dní, protože ho začaly porušovat obě strany.

O osudu Asadova režimu by mohl rozhodnout postoj jeho dosavadního spojence. Moskva se však od syrského prezidenta stále více distancuje. Podle Slezáka by brzké skončení bojů mohl přivolat Írán. „Je to země, která drží Bašára Asada u moci všemi možnými způsoby. Bylo spočítáno, že za poslední dva roky na tyto účely vynaložil Írán v přepočtu 20 miliard dolarů,“ uvedl.

Milan Slezák, Břetislav Tureček, Simona Bartošová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme