Při násilnostech na východě Konga zemřely nejméně 4 desítky lidí

Na čtyři desítky civilistů zemřely o víkendu na východě Konga při násilných střetech s ozbrojenými milicemi. Nepokoje v zemi vypukly tento týden poté, co prezident Joseph Kabila zůstal v úřadu, i když mu v úterý vypršelo funkční období. Podle agentury Reuters není jasné, zda všechny násilnosti přímo souvisí s požadavkem opozice na rezignaci prezidenta, nebo jde o etnické spory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen konžské opozice přichází na jednání s vládou prezidenta Josepha Kabila | Zdroj: Reuters

U východokonžského města Nyanzale zabily v neděli ozbrojené milice patřící k etniku Nande nejméně 13 Hutuů. Podle místního aktivisty šlo zjevně o pomstu za útok milic z etnika Hutuů, které ve čtvrtek v oblasti zabily nejméně 20 Nandů a vypálily desítky jejich domů.

V sobotu zemřelo na východě Konga 25 lidí při střetech u města Beni, které leží asi 250 kilometrů od Nyanzale. Nepokoje, které vypukly v úterý kvůli neodstoupení prezidenta Kabily, si za tento týden vyžádaly dalších nejméně 40 obětí.

Kabila odmítl odstoupit, dokud se nebudou konat nové volby. Ty byly původně vypsány na letošní listopad, ale posléze odloženy na neurčito. Volební komise uvedla, že se hlasování neuskuteční dříve než začátkem roku 2018. Podle ní je nejprve nutné zjistit přesný počet oprávněných voličů.

Kabila stojí v čele druhé největší africké země již 16 let. Když ale úřad obhájil i v zatím posledních volbách v roce 2011, provázely hlasování podle pozorovatelů podvody. Nyní již znovu kandidovat nemůže, ale ústavní soud rozhodl, že zůstane ve funkci, dokud z nových voleb nevzejde jeho nástupce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme