Při nehodě lanovky v Rakousku zahynulo devět lidí

Nejméně devět mrtvých a několik zraněných si dnes vyžádala nehoda lanovky v rakouském Tyrolsku. Jednu kabinu s cestujícími zasáhl kus betonu uvolněný z vrtulníku a zřítila se do údolí. Další dvě se rozhoupaly tak prudce, že z nich lidé vypadli. Tragédie souvisí se stavebními pracemi na konečné stanici lanovky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kabina lanovky | Foto: Jan Rosenauer

Nehoda se stala v oblasti ledovce nad městem Sölden v údolí Ötztal. Podle pracovníků lanovky zahynulo devět lidí, dalších sedm turistů, včetně dětí, utrpělo různě těžká zranění.

V prostoru konečně stanice lanovky probíhaly stavební práce. Vrtulníky tam přepravovaly stavební materiál, včetně betonových dílů. Jeden z těchto bloků o váze 750 kilogramů se při přepravě utrhl a z výšky 300 metrů spadl na jedoucí kabinu lanovky.

Zasažená kabina se vytrhla z ukotvení a zřítila se do údolí. Další dvě kabiny se rozkmitaly tak prudce, že někteří cestující byli vymrštěni do hlubiny pod lanovou dráhou. Jedná se vesměs o turisty, bližší údaje o jejich identitě zatím nejsou známy.

České velvyslanectví ve Vídni zatím nemá žádné informace o tom, že by mezi postiženými byli Češi. Na místě zasahují vrtulníky záchranné služby, pracovníci Červeného kříže, policie, horští záchranáři i pracovníci lanovky.

Stejná lanová dráha, která vede na 3309 metrů vysokou horu Schwarze Schneid, se stala již loni v listopadu dějištěm dramatické nehody. Po poruše jednoho z nosných lan zřítila kabina, která byla ale naštěstí neobsazená. Více než stovku cestujících z dalších kabin však museli záchranáři řadu hodin vyprošťovat a spouštět na lanech až do hloubky 50 metrů.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme