Při nehodě ruské atomové ponorky zahynulo přes 20 lidí

Více než dvě desítky mrtvých a 21 zraněných si vyžádala nehoda ruské atomové ponorky na Dálném východě. Muže v Japonském moři zabil plyn freon při mylném spuštění hasícího systému. S velkou slávou dokončené útočné plavidlo Něrpa teprve minulý týden absolvovalo první ponor. Ruská armáda zpočátku odmítala vydat podrobnosti jak o plavidlu, tak o počtu obětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruská jaderná ponorka (ilustr. foto) | Zdroj: ČTK

Mluvčí ruského vojenského námořnictva Igor Dygalo nejnověji potvrdil: "Během námořních zkoušek zahynulo více než dvacet lidí a dalších 21 bylo zraněno, když se na jedné z atomových ponorek náhodně spustilo hasící zařízení. Mezi oběťmi jsou jak námořníci, tak lodní mechanici."

"Ponorka byla ve zkušebním provozu a není dosud ve výzbroji vojenského námořnictva. Úroveň radiace je v normálu a ponorka jako taková je v pořádku," uvedl mluvčí ruského vojenského námořnictva.

Podle něj bylo na palubě ponorky během cvičení 208 lidí, z toho 81 námořníků. Stavba Něrpy začala v roce 1991, kvůli nedostatku financí se protáhla na 17 let.

Nejhorší nehoda vojenského plavidla v Rusku za poslední roky se stala v srpnu roku 2000, kdy ztroskotala jaderná ponorka Kursk. Všech 118 členů posádky tehdy přišlo o život.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme