Při nepokojích v Tibetu zahynulo nejméně deset lidí

Po nepokojích proti nadvládě Pekingu v tibetské metropoli Lhase, které patřily k jedněm z největších za poslední dvě desítky let, vládne teď v oblasti klid. Nejméně deset mrtvých potvrdila sama Čína. Podle exilových tibetských skupin ale ve Lhase zahynulo třicet až sto lidí. V ulicích nyní hlídají společně vojáci a policisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah indické policie proti protestujícím Tibeťanům | Foto: ČTK/AP

Úřady vyzvaly všechny účastníky největších demonstrací proti Pekingu od roku 1989, aby se do pondělí vzdali. Pokud to udělají, bude k nim prý provinční tibetská vláda shovívavá. V opačném případě bude proti nim postupovat nekompromisně. Představitelé vlády provincie v této souvislosti vyhlašují, že šlo o akci, připravovanou dalajlámovou klikou. O demonstrantech mluví jako o kriminálních živlech. Tibetské úřady současně slibují ochranu všem informátorům, kteří jim poskytnou údaje o lidech, kteří nepokoje vyvolali.

Do Tibetu teď nesmějí žádní cizinci. Na druhé straně Peking tvrdí, že poslední události v žádném případě neohrozí trasu olympijské pochodně, která do Tibetu dorazí v příštích týdnech. Začátkem května má být vynesena až na Mount Everest.

Robert Mikoláš, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme