Při nepokojích v Tunisku zřejmě zemřeli první cizinci

Tuniský prezident vyměnil ministra vnitra, aby uklidnil situaci. Zdá se ale, že demonstrantům, kteří jsou nespokojení s dlouholetou diktaturou Bena Aliho , tento krok nestačí. Na zítřek je naplánována generální stávka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrant líbá tuniskou vlajku

demonstrant líbá tuniskou vlajku | Zdroj: ČTK

Poklidné i násilné demonstrace se šíří do dalších měst a nadále umírají další lidé. Prvním krokem nového ministra vnitra ve funkci tak bylo vyhlášení zákazu nočního vycházení v hlavním městě a okolí.

Střety s policií si již vyžádaly několik lidských životů. Tuniské úřady zatím přiznaly 23 obětí, humanitární organizace či opozice mluví o 66 mrtvých. I když se zdá, že zákaz nočního vycházení, platící mezi 6 hodinou večerní a 8 hodinou ranní, pomohl zabránit v hlavním městě tomu nejhoršímu. Přes noc byly ulice liduprázdné, vyjímku měli pouze naléhavé zdravotnické případy a zaměstnanci nočních směn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Bouda (velvyslanec ČR v Tunisku).mp3

Informace o probíhajících demonstracích jsou ve vládních médiích cenzurované.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bouda o aktuální situaci v Tunisku

"Nejvíce je to samozřejmě vidět na počtu mrtvých. Tuniské úřady zatím přiznaly 23 obětí zatímco humanitární organizace či opozice mluví už o 66 mrtvých," uvádí velvyslanec Slabý, který poslouchal přímo zprávy tuniského rozhlasu.

"Tam třeba nepadlo slovo demonstrace, ani nezaznělo nic o obětech. Hlasatelka hovořila jen o 'situaci v některých regionech'."

Protesty trvají od poloviny prosince, mají především sociální pozadí, a účastní se jich zejména mladí.

Jinde se ale násilné demonstrace šíří ze západní hranice do dalších měst i ve středu země. A mrtvých civilistů přibývá.

Mezi mrtvými jsou již s největší pravděpodobostí i první cizinci. Mělo by jít o francouzského univerzitního učitele tuniského původu, který byl na prázdninách u příbuzných a dále pak o Švýcarku tuniského původu.

Ráno v centru Tunisu vyšli lidé opět do ulic a policie je rozhání slzným plynem. Protest, který původně směřoval proti vysoké nezaměstnanosti a rostoucím životním nákladům, se mění v nevídaný protest proti autoritářskému režimu.

Tunisané chtějí svobodnější společnost

Tunisko má za 50 let nezávislosti teprve druhého prezidenta, který slouží už 5. funkční období. A přestože jde o sekulární režim, který zavedl mnoho potřebných reforem, a země je díky turismu relativně bohatá, tak lidé chtějí i svobodu slova. Tunisko přitom ze srovnání právě svobody projevu tradičně vychází velmi špatně a pohybuje se tak okolo 140. místa na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Jazairiová o situaci v Tunisku.mp3

Ohledně zájmu zahraničních médií Ondřej Bouda dodává:

"Největší zájem samozřejmě projevuje francouzský tisk. Je to bývalá koloniální mocnost a Tunisko stále spadá do její sféry zájmů. Nicméně i proto musíme brát francouzské zpravodajství trochu s rezervou, stejně jako třeba v případě krize na Pobřeží slonoviny."

Kritiku si Tunis již vysloužil i od Evropská unie a Spojených států. Především za policejní brutalitu, respektive za neúměrné používání síly při demonstracích. Objevují se i zprávy o policejních odstřelovačích, kteří střílí do nevinných civilistů.

OSN chce vytvořit mezinárodní komisi, která by policejní zákroky vyšetřila. O potřebě demokratických reforem zatím na mezinárodní úrovni nepadlo ani slovo, nicméně po obětech mezi cizinci se dá předpokládat, že Evropa přitvrdí.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Ondřej Bouda, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme