Při nouzovém přistání tuniského letadla zahynulo 13 lidí

Italská policie dál vyšetřuje příčiny havárie tuniského dopravního letadla. To muselo v sobotu nouzově přistát ve Středozemním moři u Palerma. Stroj tuniské společnosti, který odstartoval z italského Bari a mířil na Džerbu, se při pokusu o nouzové přistání na mořské hladině rozlomil. Z 39 lidí na palubě se zachránilo 23, 6 z nich má těžká zranění. 16 lidí přišlo o život - v tomto součtu jsou i 3 dosud pohřešovaní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky tuniského letadla | Foto: AFP

Tuniské letadlo typu ATR-42 odstartovalo z jihoitalského Bari na tuniský ostrov Djerba v sobotu ve 14.30. Po necelé hodině letu pilot ohlásil technické problémy a požádal o nouzové přistání v Palermu na Sicílii.

Krátce před očekávaným přistáním však pilot oznámil kontrolní věži, že motory letadla nemají dostatečnou sílu na to, aby doletěl na letiště. Proto byl nucen pokusit se přistát na moři, přibližně 15 kilometrů od pobřeží.

Náraz byl prudký a trup letadla se při něm rozlomil na tři kusy. K místu neštěstí vyrazily záchranné čluny a námořní vrtulníky. Některým pasažérům se podařilo dostat ven z trupu a počkali na pomoc na křídlech letadla.

Na pevninu bylo převezeno 23 lidí z celkových 39, většina z nich utrpěla různá zranění. Záchranáři vylovili z vody také 13 mrtvých těl.

Tři lidé se stále ještě pohřešují. Stav 6 raněných hospitalizovaných v Palermu je velmi vážný. Několika hrozí ochrnutí, jiným hrozí následky po celý zbytek života.

Velká část trupu s křídly se udržela na hladině a byla již přepravena do Palerma. Pilotní kabina a zadní část trupu se rychle ponořily v místě, kde je moře hluboké 1 200 metrů.

Vyšetřování je v plném proudu

Případem tuniského letadla se budou zabývat dvě vyšetřování: italská justice a mezinárodní vyšetřování vedené agenturou pro bezpečnost letů ve spolupráci s výrobcem. Technici již začali pracovat na části trupu s křídly a motory, která se udržela na hladině a byla v noci na neděli dovlečena do přístavu v Palermu.

Tuniský pilot hovořil o havárii obou motorů, což je podle expertů absolutně vzácný případ. Vyšetřování se kromě jiného zaměří na chybu pilota, ale i na kvalitu paliva. Za tímto účelem byl zabaven kamion s cisternou, z které bylo doplněno palivo na letišti v Bari

Černá skříňka se záznamem letů skončila s troskami letadla v hloubce. Soudci rozhodnou, zda se pokusí ji získat. Ministr dopravy Lunardi prohlásil, že bude požadovat častější a přísnější kontroly pro charterové lety.

Letadlo ATR-42 vyrobené francouzskou společností Aérospatiale a italskou Alenia má 50 míst. Létá od roku 1985 a bylo ho vyrobeno několik stovek kusů.

Vědunka Lunardi, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme