Při objevování jeskyně na Slovensku zemřel český speleolog

Na Slovensku o víkendu zemřel český jeskyňář. Badatele zavalil kámen právě ve chvíli, kdy prozkoumával nově objevenou jeskyni v pohoří Velká Fatra nedaleko Banské Bystrice. Zasypanému muži pomáhali ještě před příjezdem záchranářů jeho kolegové, zraněnému už ale pomoct nedokázali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profese, jeskyňář, speleolog | Foto: Alexej Maximov

Kolegům zasypaného jeskyňáře se ještě do příchodu horských záchranářů podařilo zával uvolnit a také začali s resuscitací postiženého.

Jeho zranění byla podle horské služby tak vážná, že jim na místě podlehl. V jeskyni zasahovaly dvě desítky záchranářů.

„Když jsme přišli na místo, byli tam už naši jeskynní záchranáři z Donoval, kteří byli nejblíže, a kamarádi jeskyňáře, kterému se neštěstí stalo,“ popisuje zásah záchranář Petr Němec ze Slovenské jeskynní záchranné služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záchranné akci v jeskyni na Slovensku mluvil Petr Němec ze Slovenské jeskynní záchranné služby

„Informovali nás o tom, co se všechno stalo a jak dlouho jim to trvalo. My jsme sešli dolů a začali jsme s obhlídkou místa a s přípravami transportu na povrch,“ doplňuje.

K neštěstí došlo v Jeskyni ztraceného prstenu, která byla podle Slovenské speleologické společnosti objevena letos v červnu. Jeskyně se nachází u osady Môce asi 25 kilometrů od Banské Bystrice a nedaleko lyžařského střediska Donovaly.

Podle záchranáře Petra Němce se jednalo o nešťastnou náhodu. „Objevovali nové části jeskyně a už se chystali k východu ven a tehdy se to stalo,“ uvádí Němec. V jeskyni, ve které k nehodě došlo, podle Němce nehrozí bezprostředně žádné nebezpečí.

„Jeskyně je nově objevená a ne moc známá. Jsou tam vertikální stupně a úzké plazivky, ale na první pohled žádné nebezpečí není vidět,“ dodává slovenský záchranář Němec.

Neštěstí ve slovenských jeskyních jsou spíše ojedinělá. Například v roce 2009 bylo v jeskyni na východě Slovenska nalezeno tělo Čecha, který podle slovenských médií ve vlasti čelil obžalobě z přípravy vraždy nadřízeného.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme