Při odchodu Wulffa z úřadu německého prezidenta chyběli jeho předchůdci

Takzvaným Zapfenstreichem se Christian Wulff, který před třemi týdny rezignoval kvůli podezření z korupce na úřad německého prezidenta, definitivně rozloučil s nejvyšší funkcí. Skutečnost, že definitivní tečkou za jeho působením byla právě tato vysoká vojenská pocta, vzbudila v Německu značnou kritiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý německý prezident Christian Wulff se v Berlíně rozloučil s prezidentským úřadem. Na snímku je se svou ženou Bettinou. | Zdroj: Reuters

Odchod Christiana Wulffa byl podobně nedůstojný jako okolnosti jeho odchodu z úřadu a těžko hádat, proč Wulff nabídku na slavnostní Zapfenstreichem, tedy vojenské čepobití, vůbec přijal.

Účast odmítla celá řada osobností. Chyběli všichni dosud žijící prezidenti i bývalí kancléři a před zámkem Bellevue se sešlo několik set lidí s bubínky, píšťalkami a vuvuzelami a zvuk píšťal silně doléhal do zahrady před zámkem. K něčemu podobnému zde došlo vůbec poprvé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Berlíně Klára Stejskalová mluví o odchodu prezidenta Christiana Wulffa z funkce ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Přímou volbu prezidenta by v současné době podle průzkumů přivítalo asi 80 procent lidí. Na druhou stranu volání lidu už vlastně bylo vyslyšeno.

Většina Němců si přála v nejvyšším úřadu Joachima Gaucka, který bude společným kandidátem koalice a opozice. Poprvé tak bude mít Německo prezidenta, který nikdy nebyl členem žádné politické strany.

Aféra Christiana Wulffa se nejspíš promítne do debaty kolem benefitů, které dosud hlavám států náleží.

Klára Stejskalová, Lucie Husárová 1, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme