Při pádu balonu v Egyptě zemřelo 19 turistů. Češi mezi nimi zřejmě nebyli

Horkovzdušný balon s 20 turisty havaroval na západním břehu řeky Nil nedaleko egyptského Luxoru. Nehodu přežil jen jeden turista a pilot balonu, 19 lidí zahynulo. Informovala o tom egyptská státní televize Nile TV.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři odnášejí tělo jednoho z turistů, který přišel o život při nehodě balonu nedaleko Luxoru

Záchranáři odnášejí tělo jednoho z turistů, který přišel o život při nehodě balonu nedaleko Luxoru | Zdroj: Reuters

Mluvčí společnosti provozující lety Ahmad Abúd agentuře Reuters řekl, že v balonu ve výšce asi 300 metrů vybuchla plynová bomba. Poté začal balon hořet a zřítil se do pole s cukrovou třtinou. Výbuch slyšeli v hotelech vzdálených několik kilometrů.

Češi v něm neletěli, i když se této turistické atrakce také často účastní. Podle dostupných informací v koši balonu letělo devět lidí z Hongkongu, čtyři Japonci, po dvou turistech z Francie, Británie a Belgie, a také jeden egyptský pasažér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh nehody balonu shrnul blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

„Zatím se nepotvrdilo, že by tam měl být jakýkoli Čech. Než bude tato informace finální, pro jistotu naši pracovníci už volali velkým cestovkám, které tam mají turisty. Podle jejich sdělení se tam nikdo z jejich klientů nenacházel,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí ministerstva zahraničí Karel Šrol.

Cesty horkovzdušnými balony jsou v okolí egyptského Luxoru oblíbenou turistickou atrakcí. Egyptské firmy lákají turisty na romantický výlet, sledování východu slunce nad pouští i pohled na chrámy, hrobky faraonů a pyramidy z výšky.

„Ve čtyři hodiny ráno vás vzbudí, odvezou vás kousek za Luxor. Kolem páté hodiny vás posadí do koše balonu, který je pro dvacet až třicet lidí. Vystoupáte zhruba sto metrů a máte možnost pozorovat východ slunce nad luxorským chrámem, je to nádherné,“ popisuje pan Petr, který atrakci před několika lety vyzkoušel.

Policisté a záchranáři prohledávají trosky balonu, který se zřítil nedaleko Luxoru | Foto: Reuters

Velvyslanec v Káhiře Pavel Kafka Českému rozhlasu řekl, že dohled nad balony má úřad pro civilní letectví a české velvyslanectví žádné předběžné varování před podobnými atrakcemi nechystá.

„Dnešní tragédie je asi největší v historii podobných letů. Je na zvážení každého turisty, zda využije služeb a bude létat, či bude využívat jiné atrakce,“ upozorňuje Kafka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nehodu v Egyptě komentoval v Odpoledním Radiožurnálu balonový pilot Jiří Pásek

Balonové létání v Egyptě se výrazně liší od této disciplíny v Česku, říká Jiří Pásek, který se mu věnuje už 35 let.

„Je to hlavně dáno podnebím, poušť a zeměpisná šířka udávají jiné teploty, tudíž se tam létá pouze ráno, když je ještě chladno,“ vysvětluje odborník. Pilotovat větší balon je podle jeho slov obtížnější než menší.

Za nejpravděpodobnější příčinu nehody označuje závadu v koši. Nevylučuje ani to, že v něm mohl někdo z turistů kouřit. Nejčastější příčinou nehod balonu bývá jeho slov chyba pilota, respektive souhra několik chyb. „Naprosto většinou si pilot pořádně nezkontroluje balon,“ upřesňuje.

Nehody balonů nejsou v Egyptě nijak výjimečné. Například v roce 2008 se při nehodě balonu zranilo sedm turistů, o rok později 16 lidí.

Pád horkovzdušného balonu v Egyptě | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Břetislav Tureček, Mirko Kašpar, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme