Při pádu na Lomnickém štítě ve Vysokých Tatrách zemřel český horolezec

Tragicky skončila horolezecká výprava dvou Čechů ve Vysokých Tatrách. Při pádu z jihovýchodní stěny Lomnického štítu jeden horolezec zahynul, druhý se vážně zranil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lomnický štít ze Skalnatého plesa

Lomnický štít ze Skalnatého plesa | Foto: Vojtěch Berger

Po pádu našli horolezce dnes brzy ráno náhodou jejich kolegové z Polska ve Skalnaté dolině.

Poláci přivolali záchranný vrtulník, který dopravil vážně zraněného po základním ošetření do nemocnice v Popradu. Zranění druhého z horolezců byla smrtelná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podmínky ve Vysokých Tatrách přiblížil horolezec Radek Lienhert

Co přesně se odehrálo, zatím není jasné. „Zřejmě nastupovali velmi brzy ráno, možná ještě v noci,“ odhadl horolezec a horský vůdce Radek Lienerth, který je také zrovna v Tatrách.

Vybavení by podle něj naznačovalo, že se muži pokusili zdolat některou z lehčích cest. „Bohužel dnes ráno bylo velmi tvrdo, velmi zmrzlo, takže i ze stop není doposud jasné, o jakou cestu se jednalo, z jakého místa vlastně vypadli a bližší informace se nedozvíme, dokud nebude možno hovořit s přeživším horolezcem,“ poznamenal Lienerth.

Podmínky pro horské výpravy jsou podle něj v současnosti v Tatrách vynikající.

„Jak na skialpinistické, tak horolezecké túry. Dá se říct, že tak vynikající podmínky, jaké tu panují v posledních 14 dnech, tak v zimě nebyly po několik let – takhle dlouhá a velmi dobrá, stabilní perioda počasí se současné vynikajícími podmínkami,“ dodal Lienerth.

Za posledních pět let zahynulo ve Vysokých Tatrách 12 českých horolezců nebo vysokohorských turistů. Příčinou byly pády, laviny nebo srdeční kolapsy. Poslední tragédie před tou nynější se stala před dvěma týdny.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme