Při požáru v brazilském nočním klubu zemřelo 245 lidí

Při požáru v nočním klubu v jihobrazilském městě Santa Maria zemřelo 245 lidí. Podle agentury Reuters policie stále počítá oběti. Zatím bylo identifikováno 159 těl. Zranění se počítají na stovky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

245 lidí mrtvých a stovky zraněných - to je bilance požáru v brazilském nočním klubu. | Zdroj: ČTK

Neštěstí odstartovala hudební show, během které vystupující kapela odpálila ohňostroj.

Od něj poté začala hořet zvuková izolace a klub zahalil hustý dým. V době vypuknutí požáru bylo na místě údajně až 2000 lidí.

Většina obětí se pravděpodobně udusila. Mnoho lidí přišlo o život i v tlačenici, která propukla po vzniku požáru.

Záchranáři rozvezli do okolních nemocnic stovky zraněných. Vedení tamních nemocnic už vyzvalo dobrovolníky – studenty medicíny a další, kteří by mohli být nápomocni, aby přijeli do zdravotnických středisek a pomohli.

Tamní sportovní centrum se stalo márnicí, kam se převážejí těla obětí k identifikaci.

Policie chce k výslechu předvést i majitele klubu. Podle svědků se dal klub opustit jen jedním východem. A právě u dveří vznikla největší panika a tlačenice. Záchranáři museli hned po příjezdu do budovy vybourat velkou díru.

V klubu se konala akce tamní univerzity. Před klubem se scházeli rodiče a příbuzní mladých lidí.

Záchranáři zasahují v klubu, ve kterém hořelo. | Foto: ČTK/AP

Pozůstalým už vyjádřila soustrast brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, která kvůli neštěstí opustila summit Latinské Ameriky a Evropské unie v Chile.

Podle ní stojí za rodiči, jejichž děti v klubu zahynuly, celá země. Rousseffová také zmobilizovala ministry i federální vládu, aby udělali vše potřebné. První její kroky po návratu povedou do městečka Santa Maria.

Podobné katastrofy nejsou v Latinské Americe neobvyklé. Vůbec nejhorší požár nočního klubu se stal před osmi lety v argentinském Buenos Aires. Tehdy přišlo o život skoro 200 lidí.

Podobně tragickou bilanci má ale například i tři roky starý požár v klubu Chromý kůň v ruském Permu. Tam zemřelo 150 lidí.

V Brazílii se už začaly zpřísňovat opatření. Zemi čeká příští rok fotbalové mistrovství světa a v roce 2016 Brazilci hostí letní olympiádu. A právě proto už v Brazílii nacvičují reakce na různé mimořádné situace.


Santa Maria

Lubica Bergmanová, Ondřej Himmer, Michaela Vydrová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme