Při pozorování velryb v Kanadě zemřelo 5 lidí, jejich loď se potopila

Pozorování velryb na západě Kanady se stalo osudným nejméně pěti lidem. Zahynuli poté, co se u ostrova Vancouver potopila loď s celkem 27 lidmi na palubě. Většinu z cestujících se kanadským záchranářům podařilo z moře vylovit a přepravit do bezpečí, jednoho ale stále pohřešují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři stále pátrají po jednom pohřešovaném pasažérovi | Zdroj: Reuters

Loď Leviathan II podle dostupných informací vydala tísňové volání v neděli odpoledne místního času a se záchranou cestujících pomáhaly mimo jiné helikoptéry a množství dalších lodí.

Podle tamních námořníků se loď potopila ve velmi nebezpečných vodách a byla poměrně daleko od břehu. Zatím se neví, co neštěstí způsobilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při pozorování velryb u ostrova Vancouver zahynulo minimálně 5 lidí, další se pohřešuje

Pozorování velryb je stále oblíbenější i mezi českými turisty a nabízejí ho i tuzemské cestovní kanceláře. Častější, než plavba na takto relativně velkých lodích jsou vyjížďky na kajacích, kdy se lidé můžou k mořským savcům dostat ještě blíž.

Ne vždy ale dopadnou dobře. Například v polovině září ve Spojených státech turisté natočili, jak velryba vyskočila a přímo zavalila kajak se dvěma lidmi. Oba se nakonec vynořili.

„Při mávnutí ocasem trupem je to několikasetkilová rána, která člověka může i zabít. Na místě je opatrnost. Lidé by se měli držet minimálně 10 metrů od velryby,“ varuje Karel Topič z cestování kanceláře dovolenanaprani.cz, která podobné zájezdy organizuje.

Velryby však rozhodně nepůsobí škody úmyslně, zpravidla nejsou vůči člověku agresivní. Člověka můžou ohrozit spíš tím, že o něm při své velikosti nevědí.

Lucie Výborná, Vojtěch Man, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme