Při práci na domácím úkolu našel čtrnáctiletý Dán stíhačku z druhé světové války

Mladému chlapci z dánského městečka Birkelse se podařil neuvěřitelný nález. Na poli našel trosky německé stíhačky z druhé světové války. Po Messerschmitu Bf 109 pátral na základě domácího úkolu z dějepisu, který měl u dětí podpořit zájem o nedávnou historii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dánský chlapec našel trosky stíhačky Messerschmitt Bf 109 na poli.

Dánský chlapec našel trosky stíhačky Messerschmitt Bf 109 na poli. | Zdroj: Reuters

Čtrnáctiletý Daniel Rom Kristiansen a jeho otec našli stíhačku Messerschmit Bf 109 a ostatky jejího pilota na poli kousek od jejich domu v dánském Birkelse, informoval britský portál BBC. Letoun našli na základě tipu dědečka, který si pád letadla z roku 1944 pamatoval.

Hitlerův červený telefon se prodal za 243 000 dolarů. Poslal přes něj na smrt miliony lidí

Číst článek

„Když můj syn Daniel nedávno dostal domácí úkol o druhé světové válce, v žertu jsem mu řekl, že může jít rovnou ven a hledat letadlo, které údajně havarovalo na poli,“ řekl otec Kristensen.

Otec a syn se vydali na pole, kde za pomoci detektoru kovů hledali zbytky letadla. Nikdy ale neočekávali, že něco najdou. Pan Kristiansen, který pracuje jako zemědělec, si dokonce myslel, že letadlo bylo odstraněno už před lety.

Ale najednou začala kontrolka na detektoru kovů blikat. Otec se synem začali kopat. Dokonce si od souseda museli půjčit rypadlo. V hloubce okolo čtyř až šesti metrů začali objevovat kostru letadla.

Dánský chlapec našel trosky stíhačky Messerschmitt Bf 109 na poli. | Foto: Reuters

„Nejprve to nebylo letadlo. Bylo to dva až pět tisíc kousků letadla. Pak jsme našli motor, pár kostí a části pilotova oblečení,“ řekl pan Kristensen.

Otec se synem našli ještě munici německé Luftwaffe. „A také nějaké osobní věci, peněženku s penězi, knihy... Buď to byla Bible nebo Mein Kampf (Můj boj od Adolfa Hitlera – poznámka redakce). Nesahali jsme na ně. Jen jsme je dali do pytle. Nyní se o ně stará muzeum,“ dodal otec čtrnáctiletého chlapce.

Nález přilákal kromě historiků také dánskou policii. Ta místo uzavřela a vše vyšetřuje. Policisté raději povolali i pyrotechniky, kteří mají bezpečně odstranit veškerou munici. Forenzní specialisté se snaží najít ostatky pilota, aby ho mohli identifikovat. Tělo by podle pana Kristensona mělo být pohřbeno v Německu.

Dánský chlapec našel trosky stíhačky Messerschmitt Bf 109 na poli. | Foto: Reuters

Dánský chlapec našel trosky stíhačky Messerschmitt Bf 109 na poli. | Foto: Reuters

Letištní personál připravuje Messerschmitt Bf 109 ke startu | Foto: CC-BY-SA 3.0 Bundesarchiv, Bild 101I-487-3066-04 / Boyer

Jakub Lucký, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme