Při přepadu a následném osvobození restaurace v Dháce zemřelo 28 lidí včetně šesti útočníků
Útok na kavárnu v bangladéšské metropoli Dháce nepřežilo nejméně 28 lidí. Podle bangladéšské armády by zabití civilisté měli pocházet převážně z Itálie a Japonska. Do kavárny v diplomatické čtvrti Dháky vpadli ozbrojenci včera večer a zadrželi tam desítky lidí. V ranních hodinách se rukojmí pokusily osvobodit bangladéšské speciální jednotky. České ministerstvo zahraničí už potvrdilo, že mezi zemřelými nejsou žádní Češi.
Většinu obětí útočníci podřezali, oznámil generál Ašraf Čaudhrí. Tito lidé zemřeli už v pátek během přepadení restaurace. Potvrdil rovněž, že šest ozbrojenců dnes bezpečnostní síly zabily při osvobozování zbylých rukojmí, a dodal, že jednoho se jim podařilo zadržet živého. Armáda a policie nyní ještě pátrají po možných dalších extremistech, kteří mohli uprchnout a ukrývají se.
K obětem na životech patří ještě dva policisté, kteří zahynuli už v pátek při prudké přestřelce, která se strhla s útočníky krátce po přepadení kavárny.
Extremismus v Bangladéši je na vzestupu, říká zahraničně politický komentátor ČRo Milan Slezák
„Na místě jsme zabili šest teroristů a jednoho z nich zajali. Ti teroristé nenásledují žádné náboženství. Je to ten druh muslimů, kteří zabíjejí v čase, kdy se ostatní modlí. Namísto modlení zabíjejí," komentovala bangladéšská premiérka Šajch Hasína Vadžídová vojenskou operaci, při které se podařilo zachránit 13 lidí včetně dvou obyvatel Srí Lanky a Japonska.
Podle dřívějších informací vyplývajících ze svědectví lidí, jimž se podařilo uprchnout při začátku útoku, skupina ozbrojenců zadržovala od pátečního večera v restauraci v diplomatické čtvrti přes dvacet lidí, včetně několika cizinců. Podle italského velvyslance bylo mezi nimi sedm Italů.
Do záchranné operace, která začala před čtrvrtou hodinou ranní našeho času, bylo nasazeno přes sto policistů a vojáků a na místě bylo několik obrněných vozidel. Oblast byla uzavřena, takže nikdo z novinářů se do blízkosti zásahu nedostal. A zatímco na začátku byla slyšet ohlušující palba, po skončení operace nastalo ticho.
Islámský stát, nebo Al-Káida
Přesný počet ozbrojenců, kteří v pátek vtrhli za mohutné střelby kolem deváté večer místního času do španělské restaurace Holey Artisan, není zatím znám. Podle výpovědi dvou zaměstnanců restaurace, jimž se podařilo ve zmatku bezprostředně po přepadení uprchnout, bylo útočníků asi pět až osm. Televize CNN uvedla, že šlo o mladé muže.
Při přestřelce záhy po útoku bylo již v pátek zraněno přes 30 policistů, z nichž dva zemřeli. Ze zraněných osob v nemocnici je deset v kritickém stavu.
K útoku se v pátek v noci přihlásila organizace Islámský stát (IS), která posléze zveřejnila drastické fotografie, jež mají podle agentury Amak, blízké IS, pocházet z prostor restaurace. Je na nich vidět několik lidí ležících v krvi pod stolky s nedojedeným jídlem.
Zda je v pozadí útoku skutečně IS, není oficiálně potvrzeno a mnozí o tom pochybují. Bezpečnostní experti, které citovala CNN, uvedli, že jako pravděpodobnější pachatel se jeví spíše teroristická organizace Al-Káida, která je v této oblasti aktivnější.